Další značky od

Výrazně působivá,

vítězná atmosféra pro Friends arenu

Friends arena,
Solna, Švédsko


Objevte, jak ve Friends areně moderní osvětlení stadionu pomáhá udivovat fanoušky z daleka
Působivý exteriér Friends areny ve Švédsku s osvětlením od společnosti Philips Lighting

Architektonické
osvětlení

mělo být klidné a mělo se vyznačovat měkkými barevnými změnami. Nastavení světla vyžadovalo určitou rovnoměrnost, aby dávalo vzniknout dojmu, že je exteriér stavby natřen různými barvami, a v tomto směru jsme byli opravdu úspěšní.“

 

Helena Åkerberg, architekt osvětlení. Lighthouse AB

Barvy měnící fasáda Friends areny, Švédsko
Působivá barvy měnící fasáda Friends areny ve Švédsku s osvětlením od společnosti Philips

Co zákazník potřeboval vyřešit

 

Nová národní švédská arena potřebovala obří systém osvětlení. Původní plán osvětlení exteriéru tohoto stadionu s kapacitou 65 000 diváků však byl příliš nákladný a nebylo by možné provádět údržbu. Agentura pro návrhy osvětlení Lighthouse AB přišla s plánem, který byl proveditelný a využíval technologii Philips.

Friends arena efektivně osvětlená společností Philips Lighting pro sportovní akce

To pravé osvětlení  


Nově vybudovaná Friends arena se svým moderním architektonickým pojetím potřebovala svěží a vzrušující osvětlení. Tak vznikla myšlenka postavit živý exteriér budovy, který bude možné měnit tak, aby odpovídal jakékoli akci. Za tím účelem potřebovali návrháři systém stadionového osvětlení v RGB, který by byl natolik výkonný, aby dokázal shora a zdola osvětlit 24 metrů vysoké vnější stěny.

 

Systém Philips iColorGraze byl připraven ukázat, že umí zapůsobit. Navzdory nízké spotřebě energie dokáže dosvítit na větší vzdálenost a vytvořit stěnu v zářivých barvách. Svítidla byla rozmístěna v intervalu 3 metry, takže výsledný vzhled je vyvážený. Toto rozmístění umožňuje také snadnou údržbu. Ve spolupráci s architektem byla vybrána omítka ve správném tónu a se správnou texturou tak, aby atraktivním způsobem světlo posilovala a odrážela.

 

Sportoviště uvnitř haly osvětluje 316 svítidel typu ArenaVision, která vytvářejí dokonalé světelné podmínky pro fanoušky i hráče. Toto osvětlení pomocí světlometů splňuje cíl, kterým bylo osvětlení potřebného prostoru při spotřebování minimálního množství energie. Kromě toho lze svítidla individuálně nastavit tak, aby úroveň osvětlení nepřekračovala 3 500 lx při vysílání TV přenosů, což odpovídá požadavkům FIFA. Vzhledem k tomu, že byly všechny cíle splněny, znamená projekt pro Friends arenu jasné vítězství.


Fasádové osvětlení z LED mění barvu v okamžiku, a proto může exteriér stadionu svítit v týmových barvách nebo se přizpůsobovat různým sezónním akcím. Osvětlené stěny, bez ohledu na to, jakou právě mají barvu, nevyhnutelně okouzlí návštěvníky i z daleka.

  • ColorGraze MX Powercore
    ColorGraze MX Powercore
    Toto svítidlo nabízí nejvyšší světelný tok z naší řady LED svítidel pro tečné osvětlení fasád s proměnlivým barevným RGB světlem. Je určeno pro intenzivní osvětlení vícepatrových f...
  • ArenaVision MVF404
    ArenaVision MVF404
    Světlomet ArenaVision MVF404 je navržený pro venkovní sportovní stadiony. Dramaticky zvyšuje efektní a emocionální vliv sportu na televizní diváky i diváky v hledišti, přičemž umož...

Aby mohli být
fanoušci pyšní 

Tým

Peab AB

Stavební firma / zákazník

Helena Åkerberg, Lighthouse AB

Architekt osvětlení

Související případy