You are now visiting our Global professional lighting website, visit your local website by going to the USA website

Výrazně působivá,

vítězná atmosféra pro Friends arenu

Friends arena,
Solna, Švédsko


Objevte, jak ve Friends areně moderní osvětlení stadionu pomáhá udivovat fanoušky z daleka
Působivý exteriér Friends areny ve Švédsku s osvětlením od společnosti Philips Lighting

Architektonické
osvětlení

mělo být klidné a mělo se vyznačovat měkkými barevnými změnami. Nastavení světla vyžadovalo určitou rovnoměrnost, aby dávalo vzniknout dojmu, že je exteriér stavby natřen různými barvami, a v tomto směru jsme byli opravdu úspěšní.“

 

Helena Åkerberg, architekt osvětlení. Lighthouse AB

Barvy měnící fasáda Friends areny, Švédsko
Působivá barvy měnící fasáda Friends areny ve Švédsku s osvětlením od společnosti Philips

Co zákazník potřeboval vyřešit

 

Nová národní švédská arena potřebovala obří systém osvětlení. Původní plán osvětlení exteriéru tohoto stadionu s kapacitou 65 000 diváků však byl příliš nákladný a nebylo by možné provádět údržbu. Agentura pro návrhy osvětlení Lighthouse AB přišla s plánem, který byl proveditelný a využíval technologii Philips.

Friends arena efektivně osvětlená společností Philips Lighting pro sportovní akce

To pravé osvětlení  


Nově vybudovaná Friends arena se svým moderním architektonickým pojetím potřebovala svěží a vzrušující osvětlení. Tak vznikla myšlenka postavit živý exteriér budovy, který bude možné měnit tak, aby odpovídal jakékoli akci. Za tím účelem potřebovali návrháři systém stadionového osvětlení v RGB, který by byl natolik výkonný, aby dokázal shora a zdola osvětlit 24 metrů vysoké vnější stěny.

 

Systém Philips iColorGraze byl připraven ukázat, že umí zapůsobit. Navzdory nízké spotřebě energie dokáže dosvítit na větší vzdálenost a vytvořit stěnu v zářivých barvách. Svítidla byla rozmístěna v intervalu 3 metry, takže výsledný vzhled je vyvážený. Toto rozmístění umožňuje také snadnou údržbu. Ve spolupráci s architektem byla vybrána omítka ve správném tónu a se správnou texturou tak, aby atraktivním způsobem světlo posilovala a odrážela.

 

Sportoviště uvnitř haly osvětluje 316 svítidel typu ArenaVision, která vytvářejí dokonalé světelné podmínky pro fanoušky i hráče. Toto osvětlení pomocí světlometů splňuje cíl, kterým bylo osvětlení potřebného prostoru při spotřebování minimálního množství energie. Kromě toho lze svítidla individuálně nastavit tak, aby úroveň osvětlení nepřekračovala 3 500 lx při vysílání TV přenosů, což odpovídá požadavkům FIFA. Vzhledem k tomu, že byly všechny cíle splněny, znamená projekt pro Friends arenu jasné vítězství.


Fasádové osvětlení z LED mění barvu v okamžiku, a proto může exteriér stadionu svítit v týmových barvách nebo se přizpůsobovat různým sezónním akcím. Osvětlené stěny, bez ohledu na to, jakou právě mají barvu, nevyhnutelně okouzlí návštěvníky i z daleka.

  • ColorGraze MX Powercore
    ColorGraze MX Powercore
    Řada architektonických konstrukcí vyžaduje lineární svítidla umožňující osvětlení více pater s minimálním odsazením. Vlastníci a uživatelé nemovitostí potřebují regulovatelné světe...
  • ArenaVision MVF404
    ArenaVision MVF404
    Světlomet ArenaVision MVF404 je navržený pro venkovní sportovní stadiony. Dramaticky zvyšuje efektní a emocionální vliv sportu na televizní diváky i diváky v hledišti, přičemž umož...

Aby mohli být
fanoušci pyšní 

Tým

Peab AB

Stavební firma / zákazník

Helena Åkerberg, Lighthouse AB

Architekt osvětlení

Související případy