Další značky od

Ocenění 
City.People.Light (Město.Lidé.Světlo) 2014

Ocenění City.People.Light (Město.Lidé.Světlo) 2014

Prohlédněte si vrcholné momenty ze skvělých příspěvků do soutěže City.People.Light (Město.Lidé.Světlo) z roku 2014.
Lipsko

První cena

Město Lipsko vyhrává první cenu v City.People.Light (Město.Lidé.Světlo) v roce 2014


7. listopadu 2014 získalo německé město Lipsko na 12. výročním ceremoniálu v chorvatském Dubrovníku první cenu za městskou regeneraci náměstí Richarda Wagnera. Návrh osvětlení byl vytvořen v ateliéru Licht Kunst Licht Bonn/Berlin, který byl zároveň oceněn.

Náměstí Richarda Wagnera, území, na kterém se v 10. století nacházela obchodní osada, ze které se zrodilo město Lipsko, je prodchnuté politickou a architektonickou historií od středověku až do pádu komunismu. Jedinečná atmosféra osvětlení je pečlivě sladěna s architekturou města teplým bílým světlem, které osvětluje budovy, fontány a skate park. Konečný dojem je výslednicí mnoha zájmů. Moderním LED osvětlením je tak vytvořena správná atmosféra, jsou zachovány a zvýrazněny historické památky a město výrazně ušetří na energiích.
Lipsko
Pan Rainer Barth, představitel města Lipsko, řekl: "Veřejnou soutěž na nový návrh osvětlení, která proběhla demokraticky, jsme vyhlásili, protože jsme chtěli složit poctu historickým kořenům Lipska. Tento projekt je výborným příkladem jak zapojit občany a další zainteresované strany do přípravy projektu městské regenerace."

"Před více než deseti lety vytvořily společnosti Philips a LUCI projekt City.People.Light, aby oslavily nejudržitelnější projekty městské regenerace, které nápaditě využívají světlo k vylepšení životů a dojmů obyvatel," řekl Volislav Radovic, manažer exteriérového osvětlení společnosti Philips pro jižní oblast střední a východní Evropy. "Projekty, které byly letos předloženy, měly výjimečnou kvalitu a nastavily nový standard pro města budoucnosti. Lipský projekt nebyl inovativní jen tím, že se pokoušel získávat nové nápady od veřejnosti, že dosáhl zkrášlení města nebo zvýšení jeho bezpečnosti. Byl nový i v tom smyslu, že se mu podařilo nalézt křehkou rovnováhu mezi připomínkou složitého historického dědictví a využitím moderní osvětlovací technologie."

Návrh osvětlení:
Licht Kunst Licht
www.lichtkunstlicht.com/en/
Kodaň

Druhá cena

Bicycle snake bridge (Cyklistický had), Kodaň, Dánsko


The Bicycle Snake (Cyklistický had) je dlouhý červený most výhradně pro cyklisty. Nabízí jedinečnou a vzrušující projížďku vysoko nad hladinou moře, odděluje cyklisty od chodců a poskytuje přístřešek pro přístaviště, které je pod ním. V noci je most jemně osvícený osvětlením vestavěným v zábradlí, čímž obohacuje okolí jasným vizuálním prvkem. Tento rok na porotu zapůsobilo to, že osvětlení bylo použito střídmě, což znamená, že se na světelných efektech zbytečně neplýtvá energií a nedochází k oslňování.

Architektonický návrh spolu s návrhem osvětlení byl vytvořen studiem DISSING+WEITLING.

Návrh osvětlení:
DISSING+WEITLING.
www.dw.dk
Štrasburk

Třetí cena

Place du Château, Štrasburk, Francie


Place du Château je známé náměstí sousedící s katedrálou Notre Dame. Tento projekt si dal za cíl ho proměnit ve výjimečný prvek Grande-Île, památky Světového kulturního dědictví UNESCO. Na porotu zapůsobil jedinečný sofistikovaný způsob, jakým bylo světlo začleněno do vertikálních i horizontálních povrchů. Dlouhý proces příprav, který trval jeden rok, byl precizní a byli do něj zapojeni i občané, kteří se zúčastnili konferencí, prohlídek, workshopů a odpověděli na dotazníky, což dodalo konečnému výsledku důvěryhodnosti.

Návrh osvětlení vytvořilo studio l’Acte Lumiere.

Návrh osvětlení:
l’Acte Lumiere
www.acte-lumiere.com
Wellington

Zvláštní uznání

Wellington, Nový Zéland


Interaktivní osvětlení, které zabraňuje kriminalitě s pomocí environmentálního vzoru. Úzká ulička, která byla zalitá tmou, se díky kreativnímu interaktivnímu návrhu stala bezpečným a zábavným místem pro noční chodce. Pohybová čidla spustí program hravého osvětlení s animovanými vzory a tlumenými barvami, který je zábavný a tento prostor oživuje. Tento projekt akcentuje schopnost světla zvýšit pohodlí a bezpečí obyvatel a viditelnost na ulici pomocí interaktivního osvětlení, které vytváří několik scénářů nebo "her se světlem" spouštěných senzory, které se přizpůsobí kolemjdoucím. Instalace, která láká k zastavení, má podobu velkého lustru, který visí nad vozovkou a promítá světelné efekty, které místu dodávají snový vzhled. Porotu navíc zaujalo to, jak byly promyšleny otázky prevence oslňování a rozptýlení světla. Návrh osvětlení byl vytvořen společností Stephenson & Turner NZ Ltd.

Návrh osvětlení:
Stephenson & Turner NZ Ltd.
www.stephensonturner.com
Pula

Zvláštní uznání

Osvětlení živých jeřábů, Pula, Chorvatsko


Tento projekt, který byl vytvořen na počest městské loděnice, byl jediným oceněným projektem osvětlení "industriálního dědictví" v rámci soutěže City.People.Light. Uljanik je jedna z nejstarších funkčních loděnic na světě. Místo toho, aby byla loděnice odsunuta z centra, byla přenesena do popředí zájmu a oslavována jako pamětihodnost připomínající a oslavující motor ekonomického růstu této oblasti. Jedinečný projekt osvětluje osm majestátních jeřábů světelnými zdroji LED od společnosti Philips. Ty jsou naprogramovány tak, aby toto industriální dědictví Puly osvětlovaly v 16 000 různých variacích barev o různé intenzitě. Světelný prvek velkých rozměrů dodává zářivému mořskému horizontu vertikální linii, čímž nábřeží dodává dynamičnosti. Osvětlení jeřábů je zároveň příkladem dalším městům s přístavy nebo novým programům rozvíjejícím městské oblasti. Tento projekt městského osvětlení, který z loděnice vytvořil živoucí památku, byl výjimečný právě svým smělým rozhodnutím zachovat industriální dědictví, které městu přineslo prosperitu. Vzácná památka, která znovu oživila pobřeží Puly. Návrh osvětlení byl vytvořen v ateliéru Skira lightning design.

Návrh osvětlení:
Skira lightning design
www.skira.hr/
Ankara

Vítěz Ceny veřejnosti za rok 2014

Plán osvětlení, Ankara, Turecko


Cena veřejnosti představuje nové ocenění. Pro svého favorita v kategorii městského osvětlení může hlasovat i veřejnost. O tuto novou cenu se uchází 16 projektů ze soutěže City.People.Light (Město.Lidé.Světlo), které byly vybrány nezávislou profesionální porotou. Od veřejnosti získalo nejvíce hlasů město Ankara. Ankara vyhrála částečně také proto, že Cenu veřejnosti aktivovala na svých sociálních sítích.
Ankara
Tím, že byl na všechny městské struktury použit jednotný osvětlovací plán, byla vytvořena architektonická harmonie. Teplá a elegantní atmosféra respektuje noční krajinu, protože využívá mnoha propojených bílých a barevných světelných technologií. Toto schéma má pozitivní dopad na obyvatele i návštěvníky, protože vytváří atraktivní a bezpečné oblasti a moderními siluetami posiluje identitu města. Takové příklady velkých projektů městského osvětlení se nevidí často a porota byla přesvědčena, že se jedná o skvělý příklad toho, jak lze vytvořit a uskutečnit kompletní plán osvětlení pro veškeré pamětihodnosti a celou infrastrukturu města. Výsledkem je velké vylepšení a posílení obrazu města a pohodlí obyvatel.

Návrh osvětlení:
UVA Lighting & Engineering
www.uva.com.tr/

Kontaktujte nás

 

Máte-li jakékoli obchodní otázky týkající se našich profesionálních osvětlovacích systémů, použijte tento formulář.

 

Pro složité dotazy využijte náš detailní formulář.