Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Moderní osvětlení jídelny: Jak vybrat vhodná svítidla?

   

  Útulný a dobře sladěný interiér se skládá z mnoha zdánlivě nenápadných maličkostí. Výsledný dojem prostředí jako celku závisí na barvě stěn, podlah, na vybraném nábytku a jednotlivých dekorativních prvcích. Celý byt by měl být vybaven tak, aby byly všechny prvky dohromady jednotně sladěny a zároveň aby dobře plnily svou funkci. Důležitou roli v tom, jak bude působit váš interiér, hraje také osvětlení. Dokáže zvýraznit zajímavé architektonické prvky a předměty nebo naopak skrýt nežádoucí nedostatky místnosti.

   

  PZajímavá svítidla dokážou interiér příjemně doplnit i ozvláštnit. Mohou být bohatě zdobená, v moderním či minimalistickém stylu, a stát se zajímavým extravagantním prvkem poutajícím náležitou pozornost.

   

  Ať už mají být instalovaná svítidla dominantou jídelny, nebo ne, v každém případě by měla svým designem ladit s okolním prostředím, tvořit s vybavením pokoje harmonický celek a zároveň maximálně plnit svůj účel. Designové lustry jsou nejen zajímavou dekorativní výzdobou interiéru, ale především zdrojem světla. Při plánování osvětlení jídelny vezměte v úvahu nejen vzhled svítidel, ale také intenzitu a barevnou teplotu vyzařovaného světla.

  Jakou lampu umístit nad jídelní stůl?

   

  Při plánování osvětlení v jídelně je obvykle nejvýznamnějším svítidlo, které visí nad jídelním stolem. Přestože je přizpůsobení designu lustru okolnímu interiéru velmi podstatné, svou nepostradatelnou roli v tom, jak bude svítidlo v místnosti působit, hraje především jeho velikost. V menších místnostech nad malým stolem vytvoří mnohem zajímavější efekt svítidlo s velkým výrazným stínítkem než malé nezajímavé svítidlo. Nad stůl, jehož jeden z rozměrů je alespoň 1,5 metru, se nebojte instalovat lustr se stínítkem o průměru 50 cm. Bude se v místnosti nádherně vyjímat.

   

  Jednodušším a menším modelům svítidel zase dáte vyniknout, pokud je pověsíte do jedné řady vedle sebe. Zajímavého efektu navíc dosáhnete, pokud umístíte každé svítidlo do jiné výšky. Mějte však na paměti, že by žádný z lustrů neměl být příliš nízko nad stolem. V případě menších modelů se nemusíte bát umístění přibližně 50 až 60 cm nad desku stolu. U větších designových lustrů dodržujte umístění alespoň 75 až 90 cm nad stolem.

  Jak vybrat správnou žárovku?

   

  Svítidlo nad jídelním stolem často plní funkci centrálního osvětlení celé místnosti. Dbejte na to, aby osvětlovalo své okolí rovnoměrně, aniž by oslňovalo kohokoliv, kdo se nachází v jeho blízkosti.

   

  Ideálního efektu dosáhnete kombinací svítidla a žárovek, které vám umožní dosáhnout teplejšího a rozptýleného světla a zároveň nebudou příliš silné. Umístíte-li do svítidla s průhledným stínítkem mléčné žárovky, které vydávají jemné světlo, získáte příjemně působící centrální osvětlení jídelny. Zajímavá jsou také svítidla společnosti Philips ve tvaru koule.

   

  V nepřeberné nabídce designových svítidel si jistě vyberete přesně takový lustr, který bude odpovídat vašim preferencím a zároveň bude ladit k interiéru vaší jídelny. Velmi oblíbeným a zajímavým řešením pro použití při mnoha příležitostech je také použití LED žárovek Philips s funkcí stmívání bez nutnosti instalace speciálních stmívačů.

  Druhy svítidel lze vhodně kombinovat

  Svítidlo a tvar jídelního stolu

   

  Mnoho lidí zastává názor, že design svítidla by měl být volen v závislosti na tvaru jídelního stolu. Přestože se nejedná o pevně stanovené pravidlo, takováto souhra je velmi žádoucí a vytváří skutečně harmonický efekt. Svítidlo s oblými tvary nad kulatým stolem vypadá stejně dobře jako svítidlo s ostrými hranami osvětlující nábytek obdélníkových či čtvercových tvarů. Rovněž se vyplatí věnovat náležitou pozornost barevným kombinacím celého interiéru. Pomocí vhodně vybraného svítidla a teploty chromatičnosti vyzařovaného světla dokážete zdůraznit harmonii všech barev v místnosti, nebo naopak rozbít monotónnost prostředí.

  Osvětlení místnosti jako celku

   

  V jídelně obvykle hraje velmi důležitou roli osvětlení stolu. V moderních domácnostech je však jídelna často spojená s obývacím pokojem. V takovém případě vytvoří příjemné prostředí další instalované zdroje světla, jako jsou stojací lampy nebo nástěnná svítidla.

   

  Připomeňme ještě, že multifunkční interiér by měl být vybaven svítidly s různorodou barevnou teplotou. Do prostoru určeného k odpočinku je vhodné umístit svítidlo teplejších barev (2 700 K, 3 000 K), zatímco v pracovním koutě je příjemné světlo, které podporuje schopnost se soustředit (například 4 000 K). Milovníky moderních promyšlených řešení jistě potěší možnost bezdrátového osvětlení Philips Hue v kombinaci se speciální aplikací pro chytré mobilní zařízení, prostřednictvím kterých jednoduše změníte intenzitu, ale také barvu světla v závislosti na vaší náladě a vašich aktuálních potřebách.

   

  Správné osvětlení domácnosti je důležité

  Jak vybrat LED osvětlení?

   

  Barevná teplota a intenzita světla vyzařovaného LED diodami značně ovlivňuje to, jak se uživatelé v místnosti cítí. Je proto vhodné přizpůsobit volbu zdroje osvětlení požadované funkci a všem specifikacím interiéru.

   

  V ložnici, obývacím pokoji a v dalších místnostech sloužících k odpočinku a relaxaci volte tlumené osvětlení teplých tónů. Pro místnosti jako jsou pracovny a kanceláře, kde je potřeba se dokázat dobře a po dlouhou dobu soustředit, vybírejte raději světelné zdroje chladnějších tónů s vysokým indexem podání barev.

   

  Pokud patříte k lidem, kteří oceňují možnost volit teplotu chromatičnosti žárovky i v průběhu jejího používání, vybírejte si z žárovek Philips Hue, které vám umožní kdykoliv změnit atmosféru, barvu i intenzitu osvětlení v místnosti podle vašich aktuálních potřeb.

  Populární produkty