Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Skandinávský design ve 4 krocích aneb Vneste teplo do svého moderního domova


  V moderním domě, ve kterém převládá jediná barva a který je jednoduše a stroze vybaven, je velmi obtížné vytvořit atmosféru evokující teplo a pohodu domova. Tohoto cíle se však, zdá se, daří velmi úspěšně dosáhnout Skandinávcům, kteří v tomto směru představují jasný zdroj inspirace.

  Skandinávské země se v nedávné době objevily na prvních místech v žebříčku celosvětové ankety prováděné organizací OSN, která zjišťovala, jak spokojení a šťastní jsou obyvatelé jednotlivých zemí. V souvislosti s výsledky této ankety vzniká otázka, zda se na pozitivním umístění skandinávských zemí nemohl odrazit design domovů místních obyvatel. Jsme přesvědčení, že mezi designem interiéru domova a náladou osob, které jej obývají, je velmi úzká souvislost. Proto i nám všem ostatním může být skandinávský design zdrojem velké inspirace při snaze dosáhnout originální, teplé a přívětivé atmosféry našich domovů.

   

  Nahlédněte s námi do základních principů norského designu, které by měly být uplatněny při vybavování všech domovů a nechejte se inspirovat.

  Krok 1: Nejdůležitějším faktorem pro pocit teplého domova je vždy světlo


  Severské země skandinávských zemí trpí chladným, deštivým počasím a nedostatečným množstvím denního světla. Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby lidé plně využívali umělé světlo. Jaké se tedy nabízejí možnosti? Pro začátek lze využít různých osvětlovacích prvků namontovaných přímo do stropu, stěn nebo do podlahy, které dodají domácímu prostředí pocit poklidné a rodinné atmosféry s dostatečným množstvím světla. Je vždy lepší se přidržet raději teplejších barev světla, které vyvolávají přirozený pocit pohody a relaxace.
   

  Krok 2: Pohrejte si s intenzitou vyzařovaného světla a vytvořte i v černobílé místnosti přívětivou atmosféru


  Regulátor intenzity osvětlení se při tvorbě příjemné atmosféry domova stane vaším praktickým pomocníkem. Pokud se vám tedy zdá, že je vaše místnost příliš strohá a prostředí až moc neutěšené, vytvořte pomocí světelných regulátorů požadovanou hru světel a nechte se překvapit, jak příjemná atmosféra se dá v místnosti vytvořit. Odlišná intenzita světla dokáže nečekaně proměnit celkový vzhled vašeho domova.

   

  K vytvoření žádoucího efektu lze použít také žárovku Philips Scene Switch, která nabízí tři přednastavené světelné módy za pomocí jednoduchého přepnutí stávajícím vypínačem. Oproti běžným LED žárovkám tak získáte s žárovkou Scene Switch hned několik možností nastavení, aniž by bylo nezbytně nutné instalovat regulátor intenzity světla.

  Krok 3: Volte světlé barvy pro efekt pocitu otevřeného prostoru 


  Odborníci na interiérový design velmi dobře znají princip použití světlých barev k vytvoření iluze otevřeného a velkého prostoru. Zdá se, že Skandinávci tento princip uvádějí do praxe naprosto běžně – v jejich domovech si můžete všimnout použití velkého množství bílé barvy, a to jak v případě malby, tak u nábytku a dalších doplňků. Tato volba přináší viditelný pocit širokého a uklidňujícího prostoru.

   

  Pokud si říkáte, že použití velkého množství bílé barvy bude působit až příliš jednoduše a stroze, vyberte si v každé místnosti jeden zajímavý předmět, kterým celou místnost ozvláštníte a rozzáříte. Může to být například barevné křeslo v dětském pokoji, neobvyklá záclona v ložnici nebo třeba i výrazná barva stěny ve vašem obýváku. 

  Krok 4: Dřevo a další přírodní materiály vtisknou vaší domácnosti příjemnou teplou atmosféru


  Přírodní materiály dodávají každému obydlí zvláštní nepopsatelné teplo. Podlahy ze dřeva, čalounění nebo přehozy ze lnu, vyřezávané dřevěné dekorativní předměty – to vše vdechne vašemu domovu příjemný a intimní vzhled, který vám napomůže, abyste se zde cítili co možná nejlépe. Upusťte tedy od klasické dlažby v hale a kuchyni a volte raději dřevěné parkety z masivu, které jsou hodnotné a především osobité. Přírodní materiály se zkrátka hodí do každé domácnosti.

   

  Pokud bychom měli všechny čtyři výše uvedené kroky shrnout do jednoho slova, pro vytvoření příjemné atmosféry domova po vzoru skandinávských designérů snad není potřeba nic víc, než abyste se řídili principy „hygge“. Toto téměř nepřeložitelné slovo z norského a dánského slovníku bychom mohli volně parafrázovat jako komfort a atmosféru domova, které nelze dosáhnout jinak, než když se ve svém domově nacházíte v kruhu svých nejbližších.