Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Stupeň krytí (IP): Jak vybrat osvětlení do koupelny či na zahradu? 

   

  Koupelna je jedním z míst, kde potřebujeme dostatek světla pro každodenní hygienu a úpravu našeho zevnějšku. Vhodný výběr a instalace koupelnových svítidel dokáže ovlivnit to, zda se budeme v koupelně cítit příjemně a zda osvětlení splní svůj účel při úpravě našeho vzhledu. Koupelnové osvětlení by proto mělo být promyšlené a dokonale sladěné s veškerými dispozicemi koupelny.

  Samostatnou kapitolou je pak osvětlení exteriéru. Okrasná zahrada, okolí domu a garáže, vstup, chodníčky, ale také terasa či balkon – to vše je nutné pečlivě osvětlit, pokud se ve svém domově chceme cítit bezpečně a příjemně.

  Co však mají tato dvě, zdánlivě nesourodá, místa společného? Při výběru osvětlení pro koupelnu i venkovní prostory je nutné myslet na velmi důležitou věc – totiž na odolnost vybíraného svítidla vůči vniknutí vody a v případě osvětlení určeného do exteriéru pak i odolnost vůči nečistotám a případně i vandalismu. Jak tedy vybírat, aby vaše svítidlo bylo bezpečné pro celou rodinu a vydrželo vám sloužit po dostatečně dlouhou dobu?

  Stupeň krytí – základní parametr pro správný výběr

   

  Ať už vybíráte osvětlení do jakéhokoliv prostředí, kde může přijít do kontaktu s vodou, základním parametrem, který byste při rozhodování měli vzít v úvahu, je tzv. stupeň krytí. Ten bývá označován zkratkou IP (Ingress Protection) a skládá se vždy z dvojciferného čísla. První z čísel udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích těles do svítidla, druhé číslo označuje stupeň ochrany proti vniknutí vody do svítidla. Nejvyšší možný stupeň krytí je IP68. Co přesně jednotlivá čísla znamenají, vám pomohou objasnit následující tabulky.

  Stupeň krytí

  Ochrana před

  nebezpečným dotykem

  Ochrana před vniknutím
  cizích předmětů
  IP0x
  bez ochrany
  bez ochrany
  IP1x
  dlaní (>5 × 5 cm)
  velkých
  IP2x
  prstem (>12 × 12 mm)
  malých
  IP3x
  nástrojem (>2,5 mm)
  drobných
  IP4x
  drátem (>1 mm)
  velmi drobných
  IP5x
  jakoukoliv pomůckou
  prachu částečně
  IP6x
  jakoukoliv pomůckou
  prachu úplně
  Stupeň krytí
  Vniknutí vody
  IP0x
  bez ochrany
  IP1x
  Chráněno proti kapající vodě 1 + 0,5 mm za minutu. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze a otáčí se kolem vertikální osy. Doba zkoušky 10 minut.
  IP2x
  Chráněno proti kapající vodě 3 + 0,5 mm za minutu, Jednotka je testována ve 4 pozicích nakloněných o 15° od normální provozní polohy. Doba zkoušky 2,5 minuty na polohu.
  IP3x
  Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut.
  IP4x
  Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IP x3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech.
  IP5x
  Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
  IP6x
  Chráněno proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
  IP7x
  Chráněno proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.
  IP8x
  Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.
  IP9x
  Chráněno proti tlakové vodě (WAP).

  Osvětlení do koupelny


  Při výběru osvětlení do koupelny je vždy nutné dodržet veškeré stanovené normy. Podle toho, kam přesně se chystáte konkrétní svítidlo umístit, vybírejte i stupeň krytí (IP). Koupelnu lze rozdělit na několik zón, podle kterých je nutné stupeň krytí svítidel vybírat.
  Osvětlení koupelny by mělo splňovat bezpečnostní normy

   

  Do zóny 0, která zahrnuje vnitřní prostory vany či sprchového koutu, nepatří žádné svítidlo. Prostor ohraničený okrajem vany do vzdálenosti okolo 0,6 m a do výšky 2,25 m vymezuje zónu 1. Umístění svítidel do této části je rovněž vhodné se vyhnout. Až teprve v zóně 2, která zahrnuje prostory ve vzdálenosti 0,6 m od vany a více než 2,25 m výšky, je možné uvažovat o umístění svítidel s minimálním stupněm krytí IP44. Zbývající části koupelny spadají do zóny 3, kde můžete umísťovat osvětlení prakticky bez omezení. Přesto vzhledem k vlhkému prostředí v koupelně doporučujeme vybírat mezi svítidly se stupněm krytí alespoň IP21.

  Máte-li jasno v bezpečnostních normách, můžete se směle pustit do vybírání osvětlení podle svého vlastního vkusu. Koupelna by měla být vybavena jedním centrálním svítidlem, které poskytne dostatek světla pro snadnou běžnou orientaci, a dalšími doplňkovými, dostatečně intenzivními svítidly, která lze umístit do míst, kde se nejčastěji pohybujete a kde potřebujete dostatek světla, například v prostoru okolo zrcadla.

  Osvětlení venkovních prostor

   

  Také okolí domu dokáže dodat správně vybrané a instalované osvětlení příjemný a luxusní vzhled a pocit bezpečí. Nemusíte se už obávat, že při chůzi po schodišti zakopnete nebo že vás na vaší zahradě překvapí nevítaný host. Stačí se vybavit odolnými a dostatečně intenzivními svítidly Philips a váš domov získá zcela novou atmosféru.

  Záběr prostor, které můžete venkovními svítidly osvětlit, je skutečně široký – od chodníčků, schodiště, terasy, příjezdové cesty, bazénu až po dům samotný. Jenže exteriérové osvětlení trpí nepříznivými klimatickými podmínkami více než jakékoliv jiné osvětlení. Při výběru je tedy nutné dodržet bezpečnostní podmínky, ale také brát ohled na velké výkyvy teplot a povětrnostních vlivů. Venkovní svítidla proto vybírejte vždy s krytím IP44 a vyšším. Vhodné je také promyslet, zda se svítidlo nestane terčem vandalismu, a v případě potřeby se zaměřit i na jeho případnou odolnost proti poškození.

  Venkovní osvětlení musí být chráněno před vniknutím vody

   

  Svítidla s krytím IP44 se hodí pro exteriérové podmínky, které jsou alespoň částečně chráněny před přímým deštěm a větrem. Osvětlení s krytím IP65 uplatníte při instalaci svítidel do země. Jsou totiž odolné proti prachu a vydrží i ponor do vody. Svítidla s krytím IP67 pak lze použít prakticky do jakýchkoliv povětrnostních podmínek, které jsou běžné v našich končinách.

  Philips Hue Outdoor pro všestranné použití

   

  Společnost Signify vyvinula pro venkovní použití celou řadu exteriérových svítidel, kterou v nedávné době uvedla pod názvem Philips Hue Outdoor. Všechna svítidla z této řady patří do rodiny inteligentního osvětlení Philips Hue a jsou přizpůsobena nepříznivým povětrnostním vlivům. Ať už jste tedy doma, nebo na cestách, jednoduchým připojením venkovního osvětlení k Philips Hue bridge můžete své osvětlení ovládat prostřednictvím jediného tlačítka na svém chytrém mobilním telefonu nebo tabletu. V okolí svého domu si tak kdykoliv vytvoříte dokonalou atmosféru nebo světla jednoduše na povel rozsvítíte, či zhasnete. Prostřednictvím aplikace Philips Hue navíc můžete spustit také funkci Home & Away, která vás na základě informací o vaší aktuální poloze dokáže po příchodu domů přivítat rozsvícenými světly již v garáži, v celém okolí domu, u vstupu i v interiéru budovy.

  Kolekce venkovního osvětlení Philips Hue Outdoor zahrnuje celou řadu nástěnných a sloupkových svítidel, která uplatníte na zahradě, terase, balkonu i v okolí domu. Produkty jsou k dostání ve variantě Hue White Ambiance, s pomocí které vytvoříte jakoukoliv atmosféru od teplého bílého až po chladné denní světlo, nebo ve variantě Hue White and Color Ambiance, která disponuje 16 miliony barev a mnoha možnostmi nastavení.

   

  Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu osvětlení svého domova, nikdy nezapomínejte na bezpečnost a kvalitu svítidel, s nimiž souvisí i dostatečné krytí IP. Zajistíte tak sobě i své rodině příjemné prostředí, ve kterém se nebudete muset bát žádné nepříjemné situace.