Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Světlo a jeho vliv na přirozený biologický rytmus

   

  Představte si, že by ve vaší domácnosti měly být vytvořeny přesně takové podmínky, které by v maximální možné míře podporovaly váš cirkadiánní rytmus. Jaké konkrétní parametry by mělo mít vaše osvětlení, aby odpovídalo tomuto konceptu? A jak nastavit osvětlení tak, aby odpovídalo činnostem, kterým se v daných místnostech věnujete?

  Index podání barev Ra (CRI)


  Hodnota indexu podání barev je stanovena stupnicí od 0 do 100. Určuje věrnost barevného vjemu v závislosti na tom, jaký zdroj osvětlení je použit. Platí, že čím je hodnota CRI vyšší, tím lépe a věrohodněji je barva osvětlených objektů vidět. Naopak v případě nulové hodnoty indexu podání barev nelze od sebe jednotlivé barvy vůbec rozeznat. Optimální hodnota tohoto parametru je v případě osvětlení 80–90.

  Teplota chromatičnosti (barev)


  Teplota chromatičnosti určuje, jakou barvu má umělé nebo přírodní světlo. Barva světla je vyjádřena v kelvinech (K), na stupnici od 1 000 (červená) do 10 000 K (modrá). Přičemž platí, že čím je hodnota kelvinů vyšší, tím chladnější je tón světla. Naopak čím nižší je hodnota kelvinů, tím teplejší světlo dokáže svítidlo vytvořit. Uveďme si konkrétní příklady.

   

  2 700 K: Světelný zdroj s touto barevnou teplotou vyzařuje žluté světlo. Takové, které vám umožní se snadno uvolnit a odpočívat. Hodí se pro použití v místnostech určených k odpočinku.

   

  3 000 K: Jde o teplé bílé světlo, které je ideální pro čtení vaší oblíbené knihy. Pokud se však potřebujete soustředit na čtení náročnějšího textu, volte raději chladnější tón osvětlení.

   

  4 000 K: Bílé světlo o hodnotě 4 000 K se hodí pro vykonávání mnoha pracovních činností. Často se používá ve školách, kancelářích a nejrůznějších pracovních prostorech.

   

  6 500 K: Chladné bílé světlo o hodnotě 6 500 K obsahuje vysoké množství modrého světla. Takové světlo bude silně stimulovat vaše smysly a povzbudí vás k potřebné akci. Modré světlo totiž dodává organismu chybějící energii. Pokud se potřebujete opravdu dobře soustředit a odvést během krátké doby vynikající práci, pak určitě volte světlo v podobných hodnotách teploty chromatičnosti.

  Správné světlo je důležité pro biologický rytmus člověka

  Intenzita osvětlení  Kromě indexu podání barev a teploty chromatičnosti je však důležitá i správně nastavená intenzita osvětlení. Ta je podílem světelného toku a plochy. Udává se v luxech (lx).

   

  Během krásného slunného letního dne lze na volném prostranství naměřit hodnoty světla v rozmezí 70 000 až 100 000 lx. V interiérech obvykle pro ideální světelnou pohodu postačí osvětlení žárovkami okolo 2 000 lx.

  Populární produkty