Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Uspořádání malých prostor: Jak na to? 


  Jak uspořádat malý byt tak, aby se do něj vešlo vše potřebné a nepůsobil příliš klaustrofobním dojmem? Co upřednostnit a čemu se raději vyhnout při výběru nábytku a dekorací? A jak si můžete v malém bytě pohrát se světlem tak, aby byl opticky prostornější?

   

  Úvaha nad tím, jak rozumně uspořádat malý byteček, je aktuální v Praze, Brně nebo třeba v Ostravě úplně stejně jako v mnoha dalších světových metropolích. Ve všech velkých městech totiž existuje spousta malých městských bytů, jejichž nájemníci si lámou hlavu nad tím, jak v nich uskladnit vše potřebné a zároveň jak z malého prostoru vytvořit příjemné místo pro každodenní odpočinek.
   

  Organizace takového prostorově omezeného bytu je náročným úkolem i pro zkušeného architekta. Pokud se ale budete držet základních zásad, které doporučují mnozí odborníci, a navíc použijete několik jednoduchých triků, můžete se i vám podařit najít snadné řešení pro optické zvětšení vašich stísněných prostor.

  Zásady pro zařizování malého bytu


  Chcete-li mít své malé bydlení dobře zorganizované a zároveň útulné a příjemně vyzdobené, vždy se snažte použít prvky, které zdůrazní hloubku, průhlednost a jas. Optické zvětšení prostoru dokážou až nečekaným způsobem podpořit například skleněné a zrcadlové plochy. Za úvahu jistě stojí také využití multifunkčního nábytku, který vám ušetří spoustu místa. Dobře promyšlené kombinace barev a vhodné osvětlení místnosti dokáže divy i ve velmi malé místnosti.

   

  Do malých prostor se obvykle hodí vybavení v minimalistickém stylu. Jednotlivé kusy nábytku o jednoduchých geometrických tvarech nezabírají mnoho místa a působí úhledným a čistým dojmem. Pokud ale minimalismus nepatří zrovna k vašim nejoblíbenějším směrům, nezoufejte. S trochou představivosti za současného respektování několika základních pravidel můžete svůj malý byt prakticky uspořádat podle svých představ i v případě, že holdujete úplně jinému uměleckému směru.

  Osvětlení malých prostor s Philips

  Výběr nábytku


  Jedním z možných řešení, jak dosáhnout toho, aby se do vašeho bytu vešlo vše, co potřebujete, je již zmíněné použití multifunkčního nábytku. Rozkládací stoly, ale také samostatné stoličky, které nezabírají mnoho místa, skládací postele, nebo třeba všestranně použitelné dřevěné bedýnky, které můžete využít jako nástěnné police, stoličky nebo odkládací stolky – to vše jsou zajímavé vychytávky, které vám pomohou snížit množství nábytku ve vašem bytě a získat tak cenný prostor navíc.
   

  Ať už se rozhodnete pro multifunkční nebo klasický nábytek, každý kus by měl v malém bytě plnit nějakou funkci. Ideálně by měl vždy poskytovat alespoň trochu úložného prostoru a zároveň mít jednoduchý a praktický tvar, díky kterému nebude překážet.
   

  Do malých bytů se často také vyplatí vybírat takový nábytek, který lze snadno přemístit. Díky tomu jej můžete kdykoliv přesunout a vytvořit si tak dostatek místa pro jakoukoliv činnost. Vyměňte těžké skříně za lehké závěsné police a získejte pocit volnosti.

  Barvy nábytku volte vždy tak, aby prostor zateplily, ale zároveň opticky nezmenšily. Bílé a světlé pastelové odstíny barev přinesou jas do každého pokoje. Obdobný efekt vytvoříte i použitím velkých skleněných ploch, kterými budou tvořena například dvířka skříní nebo konferenční stůl.

   

  Iluzi většího prostoru se vám podaří vytvořit, pokud vsadíte na vyvýšený nábytek. Nebojte se ani nábytku, který pokryje celou stěnu až do stropu. Je však vhodnější volit raději nábytek světlejších odstínů. Máte-li raději nábytek tmavších barev, vyhněte se velkým dominantním kusům.

  Nasvícení malého bytu s Philips

  I malý prostor může být vkusně ozdoben


  Ať už máte raději klasický, minimalistický nebo rustikální styl, v případě dekorativních předmětů vybírejte do malého bytu vždy jednoduché a malé drobnosti, které nezaberou mnoho místa. Ideálně využijte toho, co již ve vašem bytě plní nějakou užitnou funkci. I z koše na špinavé prádlo, držáku na klíče, obalu na květináč nebo decentně ozdobeného rámu zrcadla se může stát dominantní dekorativní prvek, který ovlivní celkový dojem z vašeho bytu.
   

  Přemýšlíte nad kombinací barev ve svém bytě? Až už se chystáte nově vymalovat nebo obměnit nábytek, vždy se držte raději světlých pastelových barev, které můžete decentně kombinovat s intenzivnějšími odstíny. Vyhněte se velkému počtu kombinací barev a raději si vyberte drobné dekorativní předměty nebo jen jednu část zdi, pro které zvolíte výraznější odstín.
   

  Při výběru záclon, závěsů, ubrusů a povlečení se rovněž držte raději světlých barev. Použitím svislých pruhů navíc opticky prodloužíte místnost a získáte další zajímavou dekoraci.
   

  Máte ve svém bytě málo světla? Umístěte na jednu stěnu několik zrcadel. Kromě optického zvětšení prostoru vám pomohou prosvětlit místnost přirozeným denním světlem i v případě, že máte byt s malým oknem otočený na severní stranu.

  Hra se světlem dokáže vykouzlit i malý zázrak


  Při řešení uspořádání malých bytů – od barev až po dekorace – jde prakticky vždy především o zachování dostatečného množství světla. Pokud se tedy chystáte vybavovat svůj malý byt, vždy se ujistěte, zda jste zajistili, aby do bytu přicházelo co největší množství přirozeného denního světla. Pokud je váš byt otočen na špatnou světovou stranu nebo jste v něm nejčastěji v době, kdy je venku tma, snažte se najít vhodné řešení, jak svůj byt co nejvíce rozzářit. Osvětlovací prvky dokážou vnést do každého bytu pocit pohody i dostatečné pohybové volnosti.


  Stejně jako při výběru nábytku i v případě svítidel je nutné, aby nezabírala příliš mnoho prostoru. Závěsná svítidla proto volte tak, aby příliš nezasahovala do prostoru. V malých prostorech designéři stále častěji přistupují na řešení osvětlení pomocí bodových svítidel, která dokážou poskytnout dostatečné množství světla a zároveň nijak nezmenšují obytný prostor.


  V malých prostorech se vyhněte studenému a velmi intenzivnímu světlu. Volte raději tlumené a teplé tóny světla, které z vašeho bytu vytvoří útulné a pohostinné místo. Přestože v případě malých prostor není nutné instalovat dálkově ovládaná svítidla, mohou být tyto inteligentní systémy (Philips Hue) zajímavým způsobem, jak kdykoliv jednoduše změnit jas, intenzitu i barvu světla podle toho, jaké činnosti se v místnosti právě chystáte věnovat.