Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Jak si vybrat tu nejvhodnější žárovku 


  Výběr vhodného osvětlení přináší kromě významných finančních úspor za elektrickou energii také komfort, celkovou životní pohodu a vyšší bezpečnost. Těšte se i vy z ideálního světla a vyberte si správnou žárovku podle níže uvedených kroků.

   

  Nejprve se zaměřte na obal žárovky, ze kterého můžete jednoduše zjistit základní charakteristické znaky, kterými konkrétní žárovka disponuje. Někdy budete muset nahlédnout i do uživatelské příručky k osvětlovacímu tělesu, abyste nalezli správné informace o tom, jakou žárovku byste měli do daného svítidla vybrat. 

  Typy patic žárovek

  LED žárovky a úsporné žárovky jsou vyráběny se stejným typem patic jako běžné žárovky. Pokud se tedy rozhodnete vybrat jeden z těchto moderních typů žárovek, které nabízí celou řadu výhod, jež klasické žárovky se žhavícím vláknem nemají, není nezbytně nutné vyměňovat celé osvětlovací těleso.

  Typy tvarů žárovek

  Napájecí napětí svítidel


  V závislosti na typu osvětlovacího tělesa, do kterého se má žárovka montovat, mají žárovky různé napájecí napětí: 220-240 VAC, 12 VDC nebo 24 VDC.

  Energetická úspora žárovek


  Úsporné žárovky a LED žárovky snižují spotřebu energie na osvětlení až o 80 %. Pořízení kvalitních žárovek je tedy dlouhodobě výhodnou investicí, díky které budete platit nižší faktury za elektřinu.

  Světelný tok


  Světelný tok představuje množství světla vyzářeného zdrojem světla za sekundu a měří se v tzv. lumenech. Rychlost, jakou se spotřebovává elektrická energie, se měří ve wattech. Hodnota lumenů vám při koupi žárovky napoví, jak velké množství světla bude žárovka vyzařovat.

   

  Pokud si například přejete světlo podobné tomu, které má žárovka se žhavícím vláknem 100 W, soustřeďte se na výběr zdroje se srovnatelným světelným tokem (100W klasická žárovka se žhavícím vláknem = 1500 lumenů). V tabulce uvedené níže můžete vidět charakteristiky světelného toku žárovky a její ekvivalentní výkon s žárovkou se žhavícím vláknem tak, abyste docílili svítivosti, na kterou jste byli doposud zvyklí:

  Průměrný světelný tok žárovky [lm]
  Ekvivalentní výkon klasické žárovky
  CFL - úsporné žárovky
  Halogenové žárovky
  LED a ostatní žárovky
  [W]
  125
  119
  136
  15
  225
  217
  249
  25
  432
  410
  470
  40
  741
  702
  806
  60
  970
  920
  1055
  75
  1398
  1326
  1521
  100
  2253
  2137
  2452
  150
  3172
  3009
  3452
  200
  Žárovka je tedy tím úspornější a účinnější, čím je poměr lm/W větší.

  Některé žárovky dovolují regulovat světelný tok, který snižuje nebo zvyšuje intenzitu světla žárovky. To, zda má daná žárovka tuto funkci či nikoliv, se dočtete na obalu žárovky.15

  Životnost žárovek


  Úsporné žárovky nebo LED žárovky mají mnohem delší životnost než žárovky se žhavícím vláknem. Díky tomu je budete muset měnit výrazně méně často. 

  Životnost žárovky se počítá na základě průměrného svícení 3 hodiny za den s minimálním počtem 650 cyklů zapnutí a vypnutí. 

  Teplé světlo versus Studené světlo


  Zatímco žárovky se žhavícím vláknem nebo halogenové žárovky vyzařují standardně pouze teplé světlo(2700 K), moderní žárovky poskytují různé nuance barev. LED žárovky mohou vyzařovat světlo od teplého bílého až po studené bílé, na stupnici od 2700 K (teplá bílá) až do 6500 K (studená bílá).  Přičemž právě teplota barev je onen faktor, který zapříčiňuje to, zda nám světlo připadá teplé nebo studené. Nízká teplota barev vytváří teplejší světlo, které uvolňuje a působí relaxačně, vyšší teplota naopak vyzařuje světlo chladnější a energizující.


  Označení CE  garantuje, že výroba produktu je v souladu s technickými normami Evropské unie a odpovídá všem požadavkům spojeným s ochranou zdraví, bezpečnosti, ochranou spotřebitele a životního prostředí. Označení RoHS udává, že výrobek neobsahuje žádné nebezpečné látky.

  Na obalu žárovky musí být vždy uvedeno, že spálená žárovka patří do separovaného odpadu.