Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Na co se zaměřit při osvětlení sportovních ploch?


  Vhodně koncipovaná a skutečně kvalitní osvětlovací soustava sportovní plochy dokáže divákům i hráčům velkou měrou zpříjemnit zážitek ze sportovního utkání. Správně zvolené osvětlení ovlivňuje jak bezpečnost sportovců a diváků, tak vynaložené náklady na spotřebu elektrické energie. Způsobů, jak osvětlit sportovní plochu, existuje celá řada. Která možnost je tou nejlepší? A co všechno by mělo vaše rozhodování ovlivnit?

   

  Umělé osvětlení venkovních sportovišť značně prodlužuje dobu využívání sportoviště až do pozdních večerních hodin. V zastřešených sportovních a multifunkčních halách, kde je možné sledovat jakoukoliv sportovní událost i za nepříznivého počasí, zase sehrává osvětlovací soustava svou důležitou roli především z pohledu bezpečnosti hráčů i diváků. Tak jako tak, ať už provozujete velké sportoviště mezinárodního významu nebo malou sportovní halu pro místní nadšence, vybavit hřiště kvalitními svítidly, jež splňují veškerá bezpečnostní kritéria, je rozhodně dobrou volbou.

  Kompromisy, které se nevyplácí

   

  Osvětlení sportoviště za normálních okolností hráči ani diváci vůbec nevnímají. Přesto je nepostradatelnou součástí každého utkání a může mít významný vliv na průběh zápasu či soutěže. Instalace nevhodně vybraného osvětlení často vede k mnoha nepříjemnostem.

   

  V případě většiny sportů je od hráčů vyžadována notná dávka soustředění a schopnost pohotové reakce. V žádném případě by proto na sportovišti neměly být žádné rušivé stíny či světelné odrazy, které by mohly sportovce zmást, ovlivnit jejich úsudek a vést k jejich neúměrné reakci. V extrémním případě by instalace nevhodného osvětlení mohla vést až k dezorientaci hráče a jeho zranění.

  Osvětlení, které přináší bezpečnost

   

  Stojíte-li před rozhodnutím, které osvětlení bude pro vaše sportoviště to nejlepší a nejvhodnější, měly by vás v prvé řadě zajímat normy, které se k této problematice vztahují. Na technickou stránku osvětlení vnitřních i venkovních sportovišť se vztahuje norma ČSN EN 12193. Ta stanovuje konkrétní požadavky na množství světla, jeho rozptyl, oslnění, index podání barev i na jednotlivé vlastnosti světelných zdrojů.

   

  Norma specifikuje odlišná pravidla pro jednotlivé druhy sportů. Každý sport má totiž svá specifika, a tak se i potřebné osvětlení u jednotlivých aktivit liší. Pokud je hala či venkovní hřiště využíváno pro více druhů sportů, musí osvětlení splňovat nejpřísnější požadavky týkající se každého ze sportů, nebo musí být pro každý sport navržen samostatný systém osvětlení.

  Inteligentní osvětlení obchodu

   

  Norma také specifikuje tzv. kritické zóny, ve kterých je zcela vyloučeno umístění svítidel. Nejčastěji jde o místa, jejichž směrem se sportovci či diváci nejčastěji dívají. Díky dodržení tohoto pravidla nedochází k oslnění a k poškození zraku sportovců ani diváků. V případě venkovních sportovišť jsou pak pravidla ještě přísnější. Osvětlení totiž nesmí obtěžovat obyvatele okolních domů nebo kolemjdoucí.

   

  Nároky na osvětlení plochy se úměrně zvyšují s rostoucím významem sportoviště. Existují jiná pravidla pro sportoviště lokálního charakteru, která slouží pouze pro zájmové aktivity. Zcela odlišné nároky jsou naproti tomu kladeny na osvětlení hal a sportovních ploch, kde se konají soutěže na národní a mezinárodní úrovni a odkud jsou uskutečňovány televizní přenosy.

  Ekonomický provoz neznamená ústupek v kvalitě

   

  Jakožto provozovatele sportoviště vás pravděpodobně bude v případě vybíraného osvětlení zajímat splnění hned několika podmínek. Jednou z nich je splnění výše uvedené normy. Své opodstatnění však má také ekonomická stránka věci. Finanční náročnost investice a v neposlední řadě také budoucí provozní náklady hrají při výběru osvětlení nemalou roli.

   

  Nová osvětlovací soustava s sebou obvykle přináší moderní design a promyšlenější technologie. V případě kvalitních osvětlovacích soustav se však nemusíte obávat ani splnění ostatních uvedených požadavků. Moderní LED technologie osvětlení přináší díky své dlouhé životnosti podstatně nižší nároky na údržbu. Životnost LED svítidel se pohybuje okolo 50 000 provozních hodin. Při běžném provozu okolo 3 000 hodin ročně je tak minimální předpokládaná životnost svítidel více než 16 let. To je oproti předchůdcům moderního LED osvětlení významná změna.

   

  Kromě levnější údržby je velkou výhodou LED osvětlení také snížení nákladů na spotřebu elektrické energie při běžném provozu. Nahrazením původních halogenidových výbojek moderním a kvalitním LED osvětlením dosáhnete až o 80 % nižších výdajů na elektřinu. Výběrem kvalitního LED osvětlení tak získáte hned několik výhod v jednom.

  Inovativní osvětlení Philips

   

  Osvětlení Philips nabízí široké možnosti využití. Světlomety ArenaVision LED, které jsou speciálně určeny pro osvětlení sportovišť, například dokážou vytvořit i zvláštní barevné efekty. Zároveň splňují přísná kritéria a v jejich záři lze uskutečnit televizní přenos sportovního utkání, na jehož osvětlení jsou kladeny specifické a vysoké požadavky. Systém osvětlení je možné propojit s externími ovladači osvětlení a kdykoliv tak vytvořit potřebnou světelnou atmosféru. Průkopnické osvětlení Philips ArenaVision LED bylo využito například pro osvětlení sportoviště známého anglického fotbalového klubu Chelsea.

   

  Svítidla Philips odpovídají vysokým standardům. Jsou podrobena všem povinným i mnoha doplňujícím testům, jejichž výsledky vám dodají jistotu skutečné kvality. U LED světlometů Philips je zcela eliminován efekt blikání. Díky tomu při jejich použití vytvoříte dostatečně komfortní a zcela zdravé prostředí pro hráče i návštěvníky.

  Při osvětlování sportovních ploch se vyplácí lpět na kvalitě

   

  Ať už jste provozovatelem sportoviště jakéhokoliv významu, při výběru nové osvětlovací soustavy mějte vždy na paměti, že investice do kvalitního osvětlení renomovaných výrobců se rozhodně vyplácí. Kromě vysoké úrovně kvality osvětlení se výrazně sníží vaše náklady na provoz a údržbu. Sportovcům i divákům navíc poskytnete komfortní prostředí, ve kterém se budou pohybovat bezpečně a s plnou jistotou.