Všeobecně lze říci, že vlákno žárovky vydává světlo podle toho, jak moc je zahřáté její vlákno. Při nízkých teplotách se vlákno zbarví do červena, při vyšších teplotách přechází do žluta a nakonec do bíla. Jakmile dosáhne nejvyšší teploty, svítí žárovka modrým světlem. Každý z těchto tónů dokáže významným způsobem ovlivnit atmosféru celé místnosti, ale také zdraví a fungování celého lidského organismu.
Navzdory běžně zažitým názorům je teplé světlo, které se blíží žluté barvě, způsobeno nízkými teplotami. Se zvyšující se teplotou se světlo stává stále chladnějším a vhodnějším pro použití v kuchyních, kancelářích a dalších pracovních prostorech. Důvod je jednoduchý – v osvětlení chladných barev je snazší rozpoznávat konkrétní detaily a kontrasty a lidský organismus je schopen se déle soustředit.
Příjemné teplé bílé světlo vydává žárovka při hodnotách 2500 až 2700 K. Nižší hodnoty vytvářejí teplejší a syté světlo, například žlutooranžové světlo svíčky dosahuje hodnoty přibližně 1800 K. Teplota chromatičnosti nad 2700 K se blíží chladnému dennímu světlu. V případě hodnot 3500 až 6500 K již hovoříme o studeném světle.