Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Jak teplota barev ovlivňuje vaše vnímání okolí?

   

  Volba osvětlení patří k jedněm z velmi důležitých oblastí, na které je dobré myslet v případě, že se chystáme rekonstruovat nebo měnit celkové pojetí domova či pracovních prostor. Při výběru barev nové malby nebo designu vybíraného nábytku si často dáváme na své volbě velmi záležet. Neměli bychom však opomíjet, že výběr osvětlení je neméně důležitý. Hraje totiž velmi podstatnou roli v tom, jak se v místnosti budeme cítit a jaký bude mít vliv na naše zdraví i celkové každodenní rozpoložení.

  Co vše vám sdělí etiketa?


  Na začátku výběru správného druhu světla je potřeba si uvědomit, že hodnoty wattů a lumenů, které označují příkon a intenzitu vydávaného světla, nejsou jedinými důležitými hodnotami na etiketě žárovky, se kterými je potřeba se před koupí seznámit. Pokud tedy přemýšlíte nad tím, jaké světlo je to nejlepší pro čtení, psaní, nebo třeba pro soustředěnou práci, budete k tomu potřebovat alespoň základní znalosti o teplotách barev světla neboli teplotě chromatičnosti. Tyto hodnoty jsou udávány v kelvinech a hrají velmi podstatnou roli v tom, zda budete se svým výběrem žárovky spokojeni.

  Teplá nebo studená?


  Všeobecně lze říci, že vlákno žárovky vydává světlo podle toho, jak moc je zahřáté její vlákno. Při nízkých teplotách se vlákno zbarví do červena, při vyšších teplotách přechází do žluta a nakonec do bíla. Jakmile dosáhne nejvyšší teploty, svítí žárovka modrým světlem. Každý z těchto tónů dokáže významným způsobem ovlivnit atmosféru celé místnosti, ale také zdraví a fungování celého lidského organismu.
   

  Navzdory běžně zažitým názorům je teplé světlo, které se blíží žluté barvě, způsobeno nízkými teplotami. Se zvyšující se teplotou se světlo stává stále chladnějším a vhodnějším pro použití v kuchyních, kancelářích a dalších pracovních prostorech. Důvod je jednoduchý – v osvětlení chladných barev je snazší rozpoznávat konkrétní detaily a kontrasty a lidský organismus je schopen se déle soustředit.
   

  Příjemné teplé bílé světlo vydává žárovka při hodnotách 2500 až 2700 K. Nižší hodnoty vytvářejí teplejší a syté světlo, například žlutooranžové světlo svíčky dosahuje hodnoty přibližně 1800 K.  Teplota chromatičnosti nad 2700 K se blíží chladnému dennímu světlu. V případě hodnot 3500 až 6500 K již hovoříme o studeném světle.

  Co jste možná nevěděli o přirozeném světle


  Chladné bílé světlo sice dokáže dobře zdůraznit detaily a kontrasty a je ideálním osvětlením pro použití v kancelářích, halách, chodbách či kuchyních. Pro zdraví očí je však nejlepší přirozené denní světlo. Některé žárovky ho dokážou napodobit velmi věrohodně. Barevná teplota slunečního světla je přibližně 5600 K. Svítidlo, které vydává světlo o těchto hodnotách je proto ideální volbou pro nejčastější použití především v domácnostech a hodí se pro většinu běžných činností včetně čtení a psaní.
  Teplota chromatičnosti je důležitý faktor při výběru osvětlení

  Jak vnímáme barvy světla?

   

  Jak identifikovat barvu světla podle hodnot kelvinů na štítku žárovek, už je tedy jasné. Jakých doporučení se ale držet při výběru ideálního světla pro jednotlivé místnosti v domě?
   

  • Teplé bílé světlo je ideální volbou pro použití v ložnici, obývacím pokoji nebo v jídelně. Vytváří intimní a příjemnou atmosféru. Tento typ osvětlení se hodí pro všeobecné domácí použití.
  • Studené bílé světlo se naopak hodí v místnostech, kde je potřeba vyšší koncentrace nebo schopnost rozlišovat přesné barvy, detaily a kontrasty. Nejčastěji je studené bílé světlo vybíráno pro osvětlení v kuchyních, koupelnách, kancelářských prostorech a všeobecně v pracovním prostředí. Extrémně chladným tónům a příliš ostrému světlu je však vhodné se vyhnout, protože pro vaše oči může být značně nepříjemné a nezdravé.
  • Architekti a designéři často upozorňují také na vliv výběru teploty chromatičnosti žárovek na to, jak působí barvy v místnosti. Například díky teplému světlu se bílá barva v místnosti promění do žluté. Pokud chcete, aby bílá skutečně zůstala bílou, volte žárovku o teplotě chromatičnosti přibližně 3000 K.

  Všechny barevné odstíny a teploty barev v jediné žárovce


  Chcete-li vybrat vhodnou žárovku pro osvětlení vašeho domova či kancelářských prostor, váš výběr může značně ulehčit volba inteligentní LED žárovky Philips Hue. Pokud totiž zvolíte LED žárovku, která dokáže vydávat světlo různých barev a umožní vám ovládat teplotu chromatičnosti od velmi teplých až po extrémně chladné barvy, již nikdy nebudete muset řešit konkrétní hodnoty kelvinů vašich svítidel. Díky této flexibilitě získáte ideální světlo pro jakoukoliv činnost. Inteligentní žárovky navíc díky dlouhé životnosti a úspoře elektrické energie šetří vaši peněženku i životní prostředí. Investice do chytrých LED žárovek Philips se vyplatí.

  Populární produkty