Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Jak zateplit a zútulnit chladný průmyslový design?

   

  Průmyslový design je poskládán z jednoduchých a velmi strohých prvků. Vytvořit při návštěvě takto zařízeného interiéru, který je zcela oproštěn od dekorativních prvků a je plný šedi, příjemný a hřejivý dojem, je tak často skutečně obtížným úkolem. Nepatrné detaily a pečlivý výběr některých designových prvků, kterých si běžný návštěvník na první pohled obvykle vůbec nevšimne, však dokážou ze strohé budovy vykouzlit moderní prostředí, ve kterém se budou všichni návštěvníci cítit jako doma.

  Architekti a designéři se při vytváření návrhů dnešních interiérů často inspirují vzhledem historických i současných továren. Stále častěji je tak při výstavbě moderních budov prosazován zajímavý a vzrušující design, který s sebou ale nese potřebu správného výběru a nastavení mnoha zdánlivých maličkostí. Jednou z nich je osvětlení. Správný výběr intenzity, barvy i směru světla má totiž velkou moc a dokáže vnést do průmyslového designu pocit tepla. Návštěvníci se pak v moderně navržených budovách mohou cítit velmi příjemně.

  Klíčové prvky průmyslového designu


  Průmyslový design se vyznačuje několika základními prvky, díky kterým se od jiných směrů významně odlišuje:
   

  • Potrubí není ukryto v podlahách nebo podhledech, jako je tomu u jiných typů architektur.
  • Úprava vnějších povrchů je úmyslně nedokončená.
  • Moderní vzhled a zvláštní dekorativní efekt obvykle vytváří šedivé betonové plochy.
  • V průmyslovém designu jsou často používány kovové prvky.
  • Surové nezpracované dřevěné plochy působí vedle šedivého betonu jako zajímavý dekorativní prvek.
  • Nábytek a doplňky ve Vintage stylu se starožitnými prvky skvěle doplňují celkově strohý styl průmyslového designu.
  Průmyslový design je na vzestupu
  Všestranný průmyslový design, který je možné uplatnit při budování exteriéru i interiéru domácností, kanceláří, kaváren a restaurací, ale třeba také škol a dalších veřejných budov, hraje v našich životech stále důležitější roli. Jak tedy vnést pomocí správně zvoleného osvětlení do těchto prostor hřejivý pocit tepla?

  Jaké volit osvětlení v průmyslovém designu


  Prostory, které jsou vybaveny podle architektonického stylu průmyslového designu se skandinávskou inspirací, jednoznačně vyžadují použití prvků, které daný prostor dostatečně zateplí a zútulní. Obvykle jsou vybaveny nábytkem a dekoracemi strohých barev s odstíny bílé, černé a šedé. Světlo proto sehrává zásadní roli v tom, jak bude celkový prostor působit.
  Osvětlením můžete zvýraznit zajímavé prvky

  Nejprve je potřeba promyslet, jaký typ svítidel je do prostředí vhodné umístit. Použitím vhodných svítidel totiž nejen splníte praktickou funkci osvětlení prostoru, ale zároveň také určujete, jakým způsobem budete daný prostor zdobit. Svítidla totiž v průmyslovém designu hrají velkou roli a měla by být pevně spjata se zvoleným stylem interiéru.
   

  Nikdy nezapomínejte na to, že svítidla jsou významným dekorativním prvkem prostředí. Nebojte se použít hned několik stejných dominantních svítidel, která se budou hodit k celkovému prostředí, kam budou umístěna.
   

  V interiérech v chladném průmyslovém stylu vždy volte pouze teplé barvy světla. Vytvoříte tak příjemný kontrast s chladnými barvami, které hrají ve strohém interiéru důležitou roli. Pro případ, že byste chtěli v místnosti vytvořit poněkud důvěrnější atmosféru, vybavte interiér zajímavými estetickými svítidly, která budou decentně osvětlovat strop nebo zdi místnosti.
   

  Při vybírání svítidel se nebojte plně zapojit svou fantazii. Klidně použijte v jedné místnosti různé druhy svítidel, která k sobě však co do estetičnosti ladí. Použitím dekorativních prvků různých stylů dodáte prostředí požadovaný šmrnc.

  Průmyslový design se využívá i v domácnostech

  Průmyslový design získá své kouzlo, pokud do něj včleníte také zajímavé přírodní prvky. K těm mohou patřit jak například dominantní okrasné rostliny ve velkých nádobách, tak drobné dekorativní předměty z přírodních materiálů, které významně ovlivní celkový dojem z prostoru navrženého v průmyslovém designu.

   

  Zdroj fotografií - Shutterstock

  Populární produkty