Signify osvětlil významné stavby památek UNESCO

Bardejov je okresním městem na severovýchodě Slovenska. Spadá do Prešovského kraje a pro svůj neopakovatelný a zachovalý historický ráz si v roce 2000 zasloužil zápis do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Od tohoto slavnostního okamžiku uběhlo již osmnáct let. Bardejov se však nyní pyšní další zajímavou změnou – jeho náměstí je nyní ve večerních a nočních hodinách osvětleno zajímavými architektonickými svítidly Philips.

Nasvícení původní radnice a baziliky minor svatého Egídia

Od první písemné zmínky o Bardejově uplynulo letos přesně 777 let. Město si k tomuto zajímavému výročí nadělilo skutečně pozoruhodné vylepšení vzhledu města. Společnost Signify v současné době dokončila realizaci architektonického osvětlení původní městské radnice a baziliky na náměstí tohoto jedinečného historického a lázeňského města.

Promyšlený systém osvětlení, který je v souladu s charakterem památek, a desítky speciálních nastavitelných světel zabudovaných v dlažbě a na okolních budovách vytvořily z bardejovského náměstí zajímavé a atraktivní prostředí, které láká k prohlídce památek nejen turisty, ale také mnohé místní obyvatele.
K realizaci projektu byla použita LED svítidla Philips Color Kinetics. V základním režimu jsou nastaveny do kombinace teplých až neutrálních barev světla. Díky moderním LED technologiím a RGBW systému lze na náměstí bez jakýchkoliv překážek namíchat jakékoliv barvy světla. Náměstí tak může v mžiku změnit atmosféru tak, aby odpovídala jakékoliv právě probíhající události.

Bílé světlo, které zdůrazňuje renesanční ráz bardejovské radnice

Při návrhu osvětlení původní historické renesanční radnice byl kladen důraz především na rovnoměrné osvětlení obvodových fasád. Byly proto použity odstíny bílé barvy světla o teplotě chromatičnosti mezi 2 700 až 4 000 K. Na obou štítech radnice jsou světlem zdůrazněny vyobrazené znaky a další výzdoba. Stejně tak je výrazněji osvětlen i boční renesanční arkýř, který je zvýrazněn pomocí studenější bílé barvy světla. Nasvětleny byly rovněž střešní části radnice, které jsou naopak laděny do teplejších odstínů.

Bazilika minor sv. Egídia v pozadí

Osvětlení baziliky minor sv. Egídia

Bazilika minor sv. Egídia, jež se nachází v těsné blízkosti radnice a je jednou z nejcharakterističtějších dominant historické části města, byla osvětlena ze všech stran. Základní osvětlení bylo rovněž laděno do odstínů bílé barvy světla. Hlavní pozornost je upírána především na vybrané architektonické detaily a hlavní pozorovatelné části této pozdně gotické stavby. Základní osvětlení fasády je laděno do teplého až neutrálního tónu bílého světla. Vrcholová část věže je oproti zbývajícím částem objektu osvětlena světlem vyšší intenzity. Jemný kontrast k plošnému osvětlení pak vytváří akcentace vertikálních vzpěr, jež jsou osvětleny velmi teplou bílou barvou světla. RGB svítidla, která osvětlují ochoz věže a střešní vikýře, jsou nastavena tak, aby bylo možné jejich barvu libovolně měnit. Stávají se tak dynamickým prvkem osvětlení celé budovy.

Krok vpřed pro celé město

V Bardejově díky novému osvětlovacímu systému po mnoha letech udělali v rozvoji města zásadní krok. Doposud totiž ve městě pouze rekonstruovali a obnovovali to, co za sebou zanechaly předchozí generace.

Nové osvětlení od společnosti Signify oživilo náměstí v Bardějově

Související články

Osvětlení muzeí a galerií – tipy jak na to

Překvapte milovníky umění novými vizuálními efekty a nalákejte další generaci návštěvníků na neobyčejné zážitky.