Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Procházejte se bez obav

  Prevence nehod

   

  Bílé světlo nejenže zvyšuje náš pocit bezpečí – může skutečně snížit pravděpodobnost dopravních nehod. Nové výzkumy ukazují, že bílé světlo pomáhá i chodcům, kteří méně zakopávají o překážky nebo na nerovných stezkách.

  Bližší pohled na sloupové svítidlo na ulici osvětlené bílým světlem Philips

  Vědecký pohled na bílé světlo

   

  Středisko pro výzkum osvětlovací techniky ve městě Troy ve státě New York zkoumalo, zda bílé světlo zlepšuje periferní vidění motoristů. Vedle pásu silnice byla umístěna speciální deska simulující pohyb směrem k silnici a od ní. 13 subjektů se podrobilo sérii testů za denního světla a následně v noci na silnici osvětlené svítidly CosmoWhite a žlutými sodíkovými výbojkami.

   

  Celkem bylo provedeno 686 samostatných zkoušek, přičemž se deska pohybovala náhodným způsobem. Když se deska posunula dále od silnice, řidiči měli zrychlit. Když se posunula blíže k silnici, měli řidiči brzdit.

  Bílé světlo Philips účinně osvětluje ulici

  Odhalující výzkum

   

  Výsledky ukázaly statisticky významný rozdíl mezi bílým a žlutým světlem v reakční době při brzdění a akceleraci. V obou případech byla reakční doba s bílým světlem nižší, což nasvědčuje tomu, že s bílým osvětlením postřehli řidiči objekt na kraji silnice dříve.

  Rušná ulice v obytné čtvrti osvětlená svítidly Philips

  Věda za tímto příběhem

   

  Abyste viděli objekt, musí existovat určitý rozdíl jasu (tj. kontrast) mezi předmětem a jeho pozadím. Práh detekce kontrastu je minimální rozdíl nutný k tomu, aby lidské oko objekt rozeznalo, ačkoli nemusí být schopné vidět jeho barvu nebo bližší detaily.

   

  Nižší práh kontrastu znamená, že je jednoduší objekt objevit. Testy ukazují, že bílé světlo má nižší práh jasu než žluté světlo, především při slabém osvětlení. To znamená, že při bílém světle je jednodušší vidět lidi nebo jiné objekty. Nízký práh jasu bílého světla tedy ve výsledku zvyšuje bezpečnost řidičů a dalších účastníků silničního provozu.

  Obytná čtvrť dobře osvětlená bílým světlem Philips