Eliminuje UV-C záření vir SARS-COV-2?
Ano. O tom, že UV-C záření dokáže zničit koronavir, informovala i Světová zdravotnická organizace (WHO). Organizace nedoporučuje tuto metodu pro dezinfekci rukou, protože jak je již známo, UV-C záření může být pro lidi škodlivé.
Kromě toho v červnu byly zveřejněny výsledky studie provedené vědci z Bostonské univerzity ve spolupráci se společností Signify, ze kterých vyplývá, že UV-C svítidla Philips zneškodňují viry SARS-COV-2 již po několika sekundách ozáření. Při dávce 5 mJ/cm2 bylo inaktivováno 99 % virů do 6 sekund. Kdybychom zvýšili dávku záření na 22 mJ/cm2 na dobu 25 sekund, inaktivovalo by se v ozářeném prostoru 99,9999 % všech virů.
Existují tedy vědecké důkazy, že svítidla Signify velmi účinně ničí viry SARS-COV-2 na ozářených površích. Proto se dají použít k dezinfekci různých místností včetně veřejných prostorů. Tím spíše, že na rozdíl od mnoha jiných zařízení stejného typu neprodukují ozón škodlivý pro lidi. Zásluhu na tom má výměna obyčejného křemíkového skla za speciální sklo TUV. Svítidla vyrobená z obyčejného křemíkového skla kromě baktericidního záření s vlnovou délkou 253,7 nm emitují i záření kratší vlnové délky, které z kyslíku obsaženého ve vzduchu vytváří ozón. Použití skla TUV tento problém eliminuje.
Proč je ozón nebezpečný pro lidi?
Není snad přítomen i v zemské atmosféře? Ozón je opravdu součástí atmosféry, ale nachází se pouze v jejich horních vrstvách. Do spodních vrstev proniká pouze výjimečně (například po bouřkách v důsledku úderů blesků), ale i to jen ve velmi malém rozsahu. Vyšší koncentrace by mohly poškodit lidské biologické blány (pokožku, sliznice) a způsobit zánětlivé reakce očí a onemocnění dýchacích cest. Proto je nutné v místnostech dezinfikovaných staršími typy svítidel, které kromě UV-C záření vyzařují i ozón, po jejich použití důkladně vyvětrat. Je však lepší zajímat se o řešení, při kterém se neprodukuje škodlivý ozón.
Chcete ve vaší společnosti využít potenciál UV záření?
Kontaktujte nás pomocí formuláře zde.