Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Jak moderní LED osvětlení přispívá k uměleckému zážitku v muzeích a galeriích

   

  Krása výtvarných děl i vzácných historických předmětů může dokonale vyniknout jen v tom správném světle. Vhodně zvolené osvětlení navíc zatraktivňuje interiér muzea či galerie a dotváří celkovou atmosféru každé expozice. Překvapte milovníky umění novými vizuálními efekty a nalákejte další generaci návštěvníků na neobyčejné zážitky.

  Ještě nedávno byla za nejlepší řešení při osvětlování exponátů v muzeích a galeriích považována kombinace halogenových svítidel a denního světla. Dnes už však využívá stále více institucí na celém světě přednosti moderních LED svítidel, která osvětlují umělecká díla nanejvýš šetrně a přitom efektivně.

     

  Nejdůležitější požadavky na osvětlení obrazů a dalších uměleckých předmětů

   

  Osvětlení exponátů v galeriích a muzeích podléhá několika přísným omezením. V první řadě kvůli němu nesmí docházet k tepelnému poškození vystavovaného předmětu. Důležité je i vyvážené spektrální složení světla, obsahující pouze vlnové délky z viditelné oblasti. Pokud by světlo obsahovalo také neviditelné ultrafialové a infračervené záření, mohlo by jeho dlouhodobým působením docházet k degradaci exponátů z citlivých materiálů.

   

  Častým problémem jsou i rušivé odlesky světla na obrazech nebo ve skleněných vitrínách. Důležité také je, aby nebyli návštěvníci při pohledu na exponát oslňováni a aby se nemohli dostat do cesty světelným paprskům, což by vedlo ke vzniku nežádoucích stínů. I ty největší obrazy, sochy či další exponáty navíc musejí být osvětleny rovnoměrně a bez nežádoucího přesvětlení některých částí nebo rušivého osvětlení okolí vystavovaného předmětu.

  Osvětlení muzea

   

  Jak splnit všechny tyto požadavky a zároveň osvětlit každý exponát tak, aby vynikly jeho detaily a zároveň bylo dosaženo požadovaného uměleckého dojmu? Řešením jsou moderní LED svítidla.

  Proč jsou LED svítidla ideální volbou ve výstavních prostorech?

   

  LED svítidla nevděčí za svoji rostoucí oblibu v muzeích a galeriích pouze tomu, že jsou úsporná i nenáročná na údržbu a mají dlouhou životnost. Splňují totiž všechny požadavky kladené na osvětlení uměleckých děl – a navíc vyzařují světlo podobné tomu přirozenému. To návštěvníkům umožňuje prozkoumat barvy a veškeré detaily vystaveného díla za světelných podmínek podobných těm, za kterých pod rukama umělce vznikalo.

   

  Příkladem LED osvětlení, vytvořeného speciálně pro muzea a galerie, jsou svítidla Philips řady StyliD PerfectBeam. Ta poskytují vhodné spektrální složení světla, nabízejí možnost regulovat jeho směr i intenzitu a šetrně osvětlují vystavované předměty bez rizika jejich tepelného poškození. Díky velké flexibilitě lze svítidla StyliD PerfectBeam snadno a rychle přizpůsobit světelným požadavkům každého exponátu i možnostem krátkodobého či dlouhodobého výstavního prostoru.

  Na co myslet při navrhování interiérového osvětlení muzeí a galerií

   

  Zatímco pro osvětlení soch a další prostorových objektů se nejvíce hodí měkké rozptýlené světlo, obrazy a předměty ve vitrínách naopak vyžadují ostrý světelný kontrast. Aby nedocházelo k oslňování návštěvníků, umísťují se svítidla ve výstavních prostorách nejčastěji nad exponáty. To platí i při osvětlení výklenků, při kterém je obzvlášť důležité, aby bylo bodové světlo dobře zacílené na vystavovaný předmět a nesvítilo návštěvníkům zblízka do očí.

  V muzeích a galeriích je dnes nejčastějším řešením stropní bodové osvětlení instalované napevno nebo umístěné v liště, která umožňuje snadnou změnu polohy jednotlivých svítidel. Pro zvýšení viditelnosti uměleckého díla i při jemném osvětlení bývají vystavené předměty často instalovány na tmavé pozadí.

  Osvětlení expozice

   

  Pro dotvoření celkového dojmu z expozice je důležitý také vhodně zvolený design svítidel. Zatímco do prostor s moderním uměním se nejvíce hodí funkcionalistické osvětlení, výstavu historických artefaktů nejlépe doplní rustikální osvětlení, navozující pocit návratu v čase. Zajímavých vizuálních efektů lze docílit pomocí dekorativního osvětlení, které nabízí neomezené možnosti při dotváření atmosféry a celkového vyznění výstavních prostor.

  I díky inovativnímu osvětlení jsou muzea a galerie stále plné života

   

  Osvětlení muzeí a galerií je velkou výzvou, protože musí splňovat náročné požadavky na intenzitu světla, flexibilitu osvětlovací soustavy a zároveň i šetrnost vůči vystavovaným předmětům. Společnost Philips si tuto výzvu plně uvědomuje a neustále vyvíjí nové koncepty osvětlení výstavních prostor. Cílem tohoto úsilí je především zaujmout novou generaci návštěvníků muzeí či galerií a ještě více prohloubit zážitek z blízkého setkání s historií a uměním.