Další značky od

Jak si vybrat tu nejvhodnější žárovku 


Výběr vhodného osvětlení přináší kromě významných finančních úspor za elektrickou energii také komfort, celkovou životní pohodu a vyšší bezpečnost. Těšte se i vy z ideálního světla a vyberte si správnou žárovku podle níže uvedených kroků.

 

Nejprve se zaměřte na obal žárovky, ze kterého můžete jednoduše zjistit základní charakteristické znaky, kterými konkrétní žárovka disponuje. Někdy budete muset nahlédnout i do uživatelské příručky k osvětlovacímu tělesu, abyste nalezli správné informace o tom, jakou žárovku byste měli do daného svítidla vybrat. 

Typy patic žárovek

LED žárovky a úsporné žárovky jsou vyráběny se stejným typem patic jako běžné žárovky. Pokud se tedy rozhodnete vybrat jeden z těchto moderních typů žárovek, které nabízí celou řadu výhod, jež klasické žárovky se žhavícím vláknem nemají, není nezbytně nutné vyměňovat celé osvětlovací těleso.

Typy tvarů žárovek

Napájecí napětí svítidel


V závislosti na typu osvětlovacího tělesa, do kterého se má žárovka montovat, mají žárovky různé napájecí napětí: 220-240 VAC, 12 VDC nebo 24 VDC.

Energetická úspora žárovek


Úsporné žárovky a LED žárovky snižují spotřebu energie na osvětlení až o 80 %. Pořízení kvalitních žárovek je tedy dlouhodobě výhodnou investicí, díky které budete platit nižší faktury za elektřinu.

Světelný tok


Světelný tok představuje množství světla vyzářeného zdrojem světla za sekundu a měří se v tzv. lumenech. Rychlost, jakou se spotřebovává elektrická energie, se měří ve wattech. Hodnota lumenů vám při koupi žárovky napoví, jak velké množství světla bude žárovka vyzařovat.

 

Pokud si například přejete světlo podobné tomu, které má žárovka se žhavícím vláknem 100 W, soustřeďte se na výběr zdroje se srovnatelným světelným tokem (100W klasická žárovka se žhavícím vláknem = 1500 lumenů). V tabulce uvedené níže můžete vidět charakteristiky světelného toku žárovky a její ekvivalentní výkon s žárovkou se žhavícím vláknem tak, abyste docílili svítivosti, na kterou jste byli doposud zvyklí:

Průměrný světelný tok žárovky [lm]
Ekvivalentní výkon klasické žárovky
CFL - úsporné žárovky
Halogenové žárovky
LED a ostatní žárovky
[W]
125
119
136
15
225
217
249
25
432
410
470
40
741
702
806
60
970
920
1055
75
1398
1326
1521
100
2253
2137
2452
150
3172
3009
3452
200
Žárovka je tedy tím úspornější a účinnější, čím je poměr lm/W větší.

Některé žárovky dovolují regulovat světelný tok, který snižuje nebo zvyšuje intenzitu světla žárovky. To, zda má daná žárovka tuto funkci či nikoliv, se dočtete na obalu žárovky.15

Životnost žárovek


Úsporné žárovky nebo LED žárovky mají mnohem delší životnost než žárovky se žhavícím vláknem. Díky tomu je budete muset měnit výrazně méně často. 

Životnost žárovky se počítá na základě průměrného svícení 3 hodiny za den s minimálním počtem 650 cyklů zapnutí a vypnutí. 

Teplé světlo versus Studené světlo


Zatímco žárovky se žhavícím vláknem nebo halogenové žárovky vyzařují standardně pouze teplé světlo(2700 K), moderní žárovky poskytují různé nuance barev. LED žárovky mohou vyzařovat světlo od teplého bílého až po studené bílé, na stupnici od 2700 K (teplá bílá) až do 6500 K (studená bílá).  Přičemž právě teplota barev je onen faktor, který zapříčiňuje to, zda nám světlo připadá teplé nebo studené. Nízká teplota barev vytváří teplejší světlo, které uvolňuje a působí relaxačně, vyšší teplota naopak vyzařuje světlo chladnější a energizující.


Označení CE  garantuje, že výroba produktu je v souladu s technickými normami Evropské unie a odpovídá všem požadavkům spojeným s ochranou zdraví, bezpečnosti, ochranou spotřebitele a životního prostředí. Označení RoHS udává, že výrobek neobsahuje žádné nebezpečné látky.

Na obalu žárovky musí být vždy uvedeno, že spálená žárovka patří do separovaného odpadu.