Z mnoha průzkumů vyplývá, že dnešní pracovně aktivní, moderně žijící člověk tráví až 90 % svého času v budovách (tj. v kanceláři, domácnosti, na úřadech či ve školách) s umělými světelnými zdroji. Tato skutečnost by nás měla vést k úvaze, zda se dostatečně staráme o to, aby světlo v našem okolí splňovalo veškeré bezpečnostní normy a zákonem stanovené požadavky.
Pátrejme tedy po tom, zda jsou všude, kde se často nacházíme, použity umělé zdroje osvětlení, které jsou dostatečně bezpečné. Pokud si navíc uvědomíme, že naše děti tráví ve školách několik hodin denně, přibližně 200 dní v roce, pak by nás měla zajímat i kvalita používaného osvětlení ve veřejných budovách.
Máte-li smůlu a trávíte-li větší množství času v prostorech, kde jsou instalována svítidla nebo zdroje osvětlení, které nesplňují bezpečnostní standardy, dá se předpokládat, že negativní vedlejší účinky na sebe nenechají dlouho čekat. Co všechno může nekvalitní umělé osvětlení způsobit? Norma EN 62471 zabývající se fotobiologickou bezpečností světelných zdrojů a soustav světelných zdrojů odhaluje, jaký vliv mají nekvalitní zdroje světla na živou tkáň. V případě dlouhodobého pobytu v nekvalitně osvětlené místnosti vám hrozí:
- poškození očí i lidské pokožky UV zářením,
- poškození očí UVA zářením,
- poškození očí působením modrých složek světelného záření,
- poškození očí infračerveným zářením (IR),
- tepelné poškození kůže,
- tepelné poškození sítnice.
Pohled na výše uvedená rizika by nás měly vést k tomu, abychom si velmi dobře rozmysleli, zda budeme dlouhodobě setrvávat v místnostech, kde nejsou používány zdroje osvětlení a světelné vybavení od spolehlivého dodavatele nebo výrobce. Fotobiologická bezpečnost je tedy rozhodně jedním z aspektů, které bychom měli při výběru osvětlení brát v úvahu.