Pro určení barevné teploty světla se používá termín „teplota chromatičnosti“. Je udáván v kelvinech na stupnici od 1 000 K (červená) do 10 000 K (modrá). Teplé bílé světlo má barevnou teplotu 3 000 K a méně. Čím výše postupujete na stupnici teploty chromatičnosti, tím studenější bude barva vašeho světla.
Tradiční zdroje osvětlení svým uživatelům při výběru vhodného světla nedávají příliš na výběr. V případě LED svítidel se však barva vyzařovaného světla může u jednotlivých žárovek velmi lišit. Seženete jak žárovky s teplou, studenou, tak neutrální barvou světla. Každá z těchto barev působí na organismus jiným způsobem a evokuje odlišnou náladu. Světlo teplejších barev uvolňuje smysly, působí relaxačním a uklidňujícím dojmem. Z tohoto důvodu často nachází své uplatnění v klidových odpočinkových zónách (obývací pokoje, ložnice, terasy). Studené světlo naopak stimuluje smysly a nabádá k akci. Hodí se proto do kanceláří, škol, pracovních koutů a dalších prostor, kde je potřeba se dobře soustředit a mít po dlouhou dobu svěží mysl.
Dalším důležitým faktorem, který je potřeba zvážit při hledání osvětlení pro váš domov, je index podání barev Ra (CRI – color rendering index). Jeho maximální hodnota je 100 a tento parametr vám poskytne informaci o tom, do jaké míry je barva osvětlených objektů v záři daného zdroje světla odrážena objektivně. Naprosto přirozené podání barev poskytuje světelný zdroj s hodnotou Ra=100, naopak při hodnotě Ra=0 nelze barvy předmětu vůbec rozeznat. Při výběru osvětlení do domácností se doporučuje volit světelné zdroje s indexem podání barev o hodnotě 80 a více.