Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Největší rozdíly mezi tradičním osvětlením a zdroji s LED technologií

   

  Tradiční žárovky jsou v mnoha domácnostech stále ještě nejpoužívanějším zdrojem osvětlení. Přesto oblíbenost LED osvětlení neustále roste. Zákazníci proto stojí před rozhodnutím, který zdroj osvětlení je pro ně tím nejvhodnějším. Je pro vás lepší a výhodnější tradiční, nebo LED žárovka?

  Přírodní světlo má velmi významný vliv na fungování celého lidského organismu. V průběhu podzimu a zimy, kdy jsme jen velmi vzácně vystaveni přímému slunečnímu svitu, často cítíme, že jsme slabí, pomalí a chybí nám potřebná životní energie. Používání umělého světla je v takovýchto obdobích nezbytnou každodenní nutností. Proto se jistě vyplatí věnovat výběru žárovek, které ovlivňují naši celodenní pohodu a současně mohou přinést úsporu našich finančních prostředků, náležitou pozornost.

   

  Klasická žárovka byla vynalezena Josephem Wilsonem Swanem a později dokončena Thomasem Edisonem. Žárovka svítí díky zářícímu tenkému wolframovému vodiči, který zajišťuje tok elektrického proudu. Při osvětlení klasickou žárovkou nejsou barvy osvětlených předmětů nijak zkreslovány a svícení nijak neohrožuje lidské zdraví. LED svítidla dosahují obdobných charakteristik. Jaké jsou tedy zásadní rozdíly mezi těmito dvěma druhy zdrojů osvětlení?

  LED osvětlení versus tradiční žárovka

  LED osvětlení versus tradiční žárovka – základní rozdíly

  1. Princip fungování a barevná teplota světla


  Jak již bylo zmíněno výše, v případě tradičních žárovek je světlo vyzařováno prostřednictvím rozžhaveného wolframového vodiče. V případě LED svítidel je zdrojem světla světelná dioda. Pro vytvoření bílého světla je využíváno záření modré diody ke stimulaci sekundární fluorescence vhodně zvoleného typu fosforu. V závislosti na konkrétním typu fosforu, který je v LED zdroji použit, je možné získat světlo s odlišnou barevnou teplotou, což v případě klasických žárovek není možné.

  2. Spotřeba elektrické energie


  LED žárovky spotřebovávají až o 80 % méně elektrické energie, než je tomu u tradičních žárovek. Jejich používáním proto můžete výrazně ovlivnit výši svých pravidelných účtů za elektřinu.

  3. Životnost


  Životnost tradičních žárovek je obvykle okolo 1 000 hodin. LED žárovky dokážou svítit až 15 000 hodin. Přestože jsou LED žárovky obvykle o něco dražší než klasické zdroje světla, z dlouhodobého hlediska je jejich používání stále ekonomicky výhodnější než používání jejich tradičních protějšků.

  4. Rychlost startu žárovky


  LED žárovky svítí ihned po rozsvícení na plný výkon. Stejně tak po vypnutí se okamžitě zhasnou. To se nedá říct o klasických žárovkách, které obvykle potřebují několik vteřin na to, aby po jejich rozsvícení dosáhly svého plného jasu.

  5. Provozní teplota


  V případě LED svítidel je většina spotřebované elektřiny převáděna na světlo a diody nijak nepálí. Naproti tomu klasické žárovky přeměňují značnou část energie také na teplo a žárovky jsou poté v průběhu svícení často zahřáté na velmi vysoké teploty.

  LED osvětlení – bezpečné a praktické

   

  O LED svítidlech koluje celá řada nepodložených mýtů. Zastánci tradičních zdrojů světla často argumentují tím, že LED osvětlení škodí lidskému zraku a negativně ovlivňuje náladu jejich uživatelů. Tato tvrzení jsou však opodstatněná pouze v případě produktů velmi nízké kvality. LED žárovky Philips podstupují celou řadu testů, které potvrzují dlouhou životnost žárovek a fakt, že prostředí osvětlené žárovkami Philips s LED technologií je zdravotně nezávadné.

  Vyberte si tu správnou LED žárovku

  Jak vybrat LED osvětlení?

   

  Barevná teplota a intenzita světla vyzařovaného LED diodami značně ovlivňuje to, jak se uživatelé v místnosti cítí. Je proto vhodné přizpůsobit volbu zdroje osvětlení požadované funkci a všem specifikacím interiéru.

   

  V ložnici, obývacím pokoji a v dalších místnostech sloužících k odpočinku a relaxaci volte tlumené osvětlení teplých tónů. Pro místnosti jako jsou pracovny a kanceláře, kde je potřeba se dokázat dobře a po dlouhou dobu soustředit, vybírejte raději světelné zdroje chladnějších tónů s vysokým indexem podání barev.

   

  Pokud patříte k lidem, kteří oceňují možnost volit teplotu chromatičnosti žárovky i v průběhu jejího používání, vybírejte si z žárovek Philips Hue, které vám umožní kdykoliv změnit atmosféru, barvu i intenzitu osvětlení v místnosti podle vašich aktuálních potřeb.

  Populární produkty