Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Podporujeme zaměstnanost žen a využívání solární energie v indickém Rádžasthánu

   

  Domácnosti v oblastech, ve kterých působí naše partnerská organizace Frontier Markets, jsou jedny z nejchudších v indickém státě Rádžasthán. Cílem našeho projektu je umožnit chudým rodinám přístup ke spolehlivému osvětlení a zároveň pomoci ženám, které se chtějí aktivně podílet na zlepšení svojí finanční situace


  V nejchudších vesnicích Rádžasthánu žijí především rodiny rolníků a dělníků, jejichž denní mzda se pohybuje kolem jednoho až tří dolarů. Lidé zde nemají přístup ke spolehlivým zdrojům energie a jsou často závislí na svítidlech na petrolej nebo na baterie. Solární energii zde využívá jen 5-7 % domácností, přičemž solární zařízení jsou často nekvalitní a lidé je neumějí správně používat ani opravit.

     

  Změnu přinášejí podnikavé ženy nazývané Solar Sahelis


  Problémy s nespolehlivostí elektrické sítě vedou mimo jiné k tomu, že musejí ženy trávit více času péčí o domácnost a mají tak méně příležitostí k přivýdělku. Jejich náročnou situaci se rozhodla změnit organizace Frontier Markets, pro kterou nyní pracuje skupina místních žen, označovaných jako Solar Sahelis. Ty se starají o bezproblémové fungování solárních technologií v nejchudších indických vesnicích a výrazně tak zvyšují životní úroveň jejich obyvatel.

   

  Jako Solar Sahelis pracují ženy ve věku od 18 do 26 let, které neměly před vstupem do programu žádné využitelné vzdělání ani příležitost k přivýdělku. Už během prvního roku však získaly nové znalosti z technologických oborů i marketingu a obchodu, což výrazně zlepšilo jejich pozici na pracovním trhu. Každá z těchto žen dnes ve své vesnici pomáhá přibližně 100-150 domácnostem, které využívají solární energii.

  Příběh Meeny Devi z vesnice Silibavdi v okrese Alwar


  Meena úspěšně vede malý obchod se smíšeným zbožím, který zároveň i vlastní – a z její tváře neustále září optimismus a sebevědomí. Do školy chodila jen šest let, vdala se jako mladá dívka a má čtyři děti. Jako majitelka prodejny a zároveň Solar Saheli dobře ví, jak důležitá je efektivní výroba obnovitelné energie – pomáhá jí totiž nejen doma, ale i při prodeji jejího zboží.

   

  Meena si dobře si pamatuje na moment, kdy přestala v celé vesnici fungovat elektřina – zrovna když měla na návštěvě hosty. Rychle zapnula osvětlení napájené solární energií a v jejím domě se opět rozlilo světlo. Když se jí hosté zeptali, jestli byl výpadek elektřiny tak krátký, hrdě jim odpověděla, že je Solar Saheli a světlo pochází z jejího vlastního zařízení na sluneční energii. Meena je pyšná na to, že díky jejímu úsilí využívá stále více obyvatel Rádžasthánu obnovitelné zdroje.

  Kamlesh si teprve jako Solar Saheli získala uznání své rodiny


  To, že se stala Solar Saheli, mladé ženě Kamlesh doslova změnilo život. O své zkušenosti říká: „Na rozdíl od dřívějška mě nyní respektují všichni členové rodiny. Když jsem své tchýni pověděla o tom, že jsem se setkala s ministrem Rádžasthánu, měla z toho opravdovou radost. Dříve mi neustále opakovala, že nic neumím – nelíbilo se jí, jak vařím, co si oblékám ani jak se chovám ve společnosti. Teď mě všude jen chválí a myslí si o mně, že jsem nejúspěšnější ženou z celé naší vesnice.“