Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  4 způsoby, jak snížíte náklady na osvětlení obchodu až o 80 %


  Kvalitní osvětlení maloobchodních i velkoobchodních prostor je obvykle hlavním aspektem, který ovlivňuje atraktivitu vystaveného zboží. Při rozhodování zákazníků, zda si výrobek koupí či nikoliv, hraje osvětlení svou opodstatněnou roli. Věnovat jeho výběru náležitou pozornost se proto rozhodně vyplácí. Snažit se na osvětlení obchodu ušetřit může mít dalekosáhlý negativní dopad. To však ani zdaleka neznamená, že nelze ušetřit na jeho každodenním provozu. Postačí omezit zbytečné ztráty při spotřebě elektrické energie a na vašem pravidelném vyúčtování se objeví o poznání nižší částky. 

   

  Obchodní prostory jsou v dnešní době obvykle v provozu v průběhu celého dne. Je tedy nutné je příjemně a dostatečně intenzivně osvětlovat již od brzkého rána až do pozdních večerních hodin. To s sebou ale přináší mimo jiné také vyšší vynaložené náklady na spotřebu elektrické energie. Odborníci zabývající se energetikou ve Spojených státech odhadují, že náklady na osvětlení maloobchodních prostor představují až 42 % z celkových nákladů na spotřebu elektrické energie. Nejinak je tomu ve všech vyspělých zemích. Osvětlení obchodu však ani zdaleka nemusí být tak drahé. Existuje totiž hned několik osvědčených způsobů, jak účty za elektřinu bezbolestně snížit.

  1. Nainstalujte LED osvětlení: ušetříte minimálně 50%

   

  LED technologie je v osvětlovacím průmyslu často označovaná za revoluční. A není divu. Poskytuje totiž energeticky nejúspornější umělé světlo, jaké kdy člověk vytvořil. LED svítidla spotřebovávají až o 85 % elektrické energie méně, než je tomu v případě tradičních wolframových žárovek, a až o 50 % méně, než při použití úsporných zářivek. Výměna původních standardních světelných zdrojů za energeticky úsporné LED žárovky je tedy nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak lze účty za elektřinu rapidně snížit.

  Inteligentní osvětlení obchodu
  Vývoj a výroba LED diod se navíc na rozdíl od běžných svítidel a žárovek dokonale přizpůsobuje všem rychle se měnícím trendům v oblasti osvětlení. A tak je dnes naprosto běžné LED svítidla na dálku ovládat prostřednictvím moderních ovládacích systémů. Mnohem snazší je také synchronizace LED osvětlení s pohybovými čidly a se senzory detekujícími úroveň denního světla. Experimentovat lze i s barvou vyzařovaného světla. V případě LED svítidel Philips si vyberete až ze 16 milionů barev.

  2. Využijte přirozené denní světlo: ušetříte 15-20%

   

  Donedávna se v obchodech s potravinami prosazoval jednoznačný trend omezit využívání přirozeného denního světla pro osvětlení prostor na minimum. Hlavním důvodem byl především fakt, že denní světlo urychluje zrání a u některých druhů potravin, zejména u ovoce a zeleniny, tak významně zkracuje dobu, po kterou je vystavený produkt čerstvý. Tento argument má sice v některých případech své opodstatnění, nicméně pravdou je, že umělé osvětlení má často na vystavené potraviny zcela totožný vliv.

   

  Spíše než zbavovat celý obchod přirozeného denního světla se tak jako mnohem efektivnější a přínosnější jeví trend omezit množství přirozeného denního světla pouze v těch částech obchodu, kde je vystavován tento druh zboží. V těchto prostorech je možné využít speciálního barevného osvětlení, které proces zrání ovoce a zeleniny neurychluje. Takovým svítidlem je například Philips StyliD Fresh Food, které je speciálně přizpůsobeno specifickým potřebám pultového prodeje a poskytuje vynikající podání barev vystavených produktů.

   

  V ostatních částech obchodu se pak nemusíte bránit využití všech výhod přirozeného denního světla. Aby se však tato změna skutečně projevila ve vašich úsporách za elektrickou energii, mělo by být umělé osvětlení v prostorech, kam proniká i přirozené denní světlo zvenčí, vybaveno senzorem úrovně denního osvětlení. Svítidla se tak automaticky rozsvítí ve chvíli, kdy se venku začne stmívat, a naopak zhasnou nebo sníží intenzitu vyzařovaného světla, když během dne náhle zpoza mraků vysvitne slunce.

  3. Optimalizujte využití umělého světla a ušetříte 10-15%

   

  Vedle používání zastaralých neefektivních svítidel je hned druhým nejčastějším důvodem, který má v maloobchodech za následek vysoké náklady na spotřebovanou elektrickou energii, neefektivní správa umělého osvětlení. Prostory v obchodech jsou obvykle z důvodu snahy o dostatečnou atraktivitu zboží osvětleny zdroji s vysokou intenzitou světla. Často pak dochází k situaci, že jsou mnohá svítidla v provozu, aniž by se v daném prostoru někdo nacházel.

   

  Toto zbytečné plýtvání dokážou eliminovat moderní systémy řízení osvětlení. Jedním z nich je například systém Philips StoreWise, který vám umožní vytvořit personalizované programy osvětlení, které přesně odpovídají běžnému provozu v obchodě. Pomocí praktické aplikace pro manažery obchodů si snadno nastavíte také plány stmívání. Po implementaci systému se světlo v určitých předem stanovených situacích podle aktuální potřeby automaticky zapne, nebo vypne.

   

  Další možností, jak optimalizovat využití umělého světla, je vytváření tzv. světelných zón. Tato funkce je mimořádně přínosná například při práci zaměstnanců na změnách uspořádání vystaveného zboží. Svítidla v takovýchto případech ve většině prostor zdaleka nemusí vyzařovat tak intenzivní světlo, jako je tomu za běžného provozu obchodu. Díky nastavení světelných zón jsou tak místa, kde se aktuálně pracuje, nasvíceny intenzivním světlem, zatímco v ostatních prostorech obchodu jsou nastavena svítidla s nižší intenzitou světla, díky nimž se dá v těchto částech pohodlně a bezpečně pohybovat, aniž by nadbytečné množství osvětlení zbytečně spotřebovávalo elektrickou energii.

  4. Využijte snímače pohybu: ušetříte 3-5%

   

  Pohybová čidla automaticky rozsvítí zdroj světla až ve chvíli, kdy se v jeho dosahu objeví člověk. Jakmile čidlo po dlouhou dobu nezaregistruje pohyb, světlo naopak automaticky zhasne. Tento způsob osvětlení je samozřejmě nepraktický pro použití v prodejnách, kde se po celý den běžně pohybují zákazníci. Své uplatnění však tento způsob osvětlení nalezne ve skladovacích prostorech a v technických místnostech, kde se pohybují pouze zaměstnanci obchodu. Osvětlení je tak na daném místě zajištěno pouze ve chvíli, kdy je skutečně potřebné. Zaměstnanci obchodu se zároveň nemusí zdržovat odkládáním věcí, které nesou, a hledáním vypínače pro manuální rozsvícení, nebo zhasnutí. S pohybovými čidly tak snížíte spotřebu elektrické energie na minimum.

  Snížení nákladů na osvětlení nemusí vést ke snížení pohodlí

   

  Přestože osvětlení maloobchodních a velkoobchodních prostor není mezi všemi náklady na provoz zanedbatelnou položkou, poté, co vyzkoušíte výše uvedené rady, jistě dosáhnete nemalého snížení výdajů. Snaha o úsporu financí za elektrickou energii navíc rozhodně nemusí znamenat snížení pohodlí zákazníků ani zaměstnanců. S instalací LED osvětlení Philips naopak ve svém obchodě dosáhnete kvalitního osvětlení ověřeného výrobce, které vám umožní nabízené zboží ještě více zatraktivnit a svým zákazníkům poskytnout při pobytu ve vašem obchodě ještě větší komfort než tomu bylo doposud.