Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Jak osvětlit zelené plochy ve městě bez zbytečného světelného znečištění

   

  Zatímco starší typy svítidel osvětlují parky a další veřejná prostranství značně neefektivně, vhodně tvarovaná LED svítidla dokážou výrazně snížit nejen účet za elektřinu, ale i množství světelného smogu nad městem.

  Přírodovědci i nadšenci do astronomie dlouhodobě bojují proti intenzivnímu osvětlení parků a další městské zeleně. Vadí jim, že nadměrné množství světla ovlivňuje denní rytmy všech živočichů a znemožňuje pozorování noční oblohy. Bez osvětlení by však parky nebyly tak bezpečné a po setmění by zely prázdnotou. Jak tedy veřejnou zeleň osvětlit chytře a zároveň se při tom vyhnout světelnému znečištění?

  Městská zeleň bývá často osvětlena neefektivně

   

  Nejčastějšími typy osvětlení, se kterým se dnes můžete setkat v parcích, jsou moderní kulatá svítidla na vysokých sloupech, nebo naopak ozdobné pouliční lampy navozující romantickou atmosféru.

   

  Ačkoliv mají tato svítidla zajímavý design, ani jedno z nich bohužel nedokáže zajistit dostatečné osvětlení chodníků a stezek pro pěší v parcích. Proč? Jestliže má svítidlo tvar koule, dopadá z něj na zem jen 40 % světla a zbytek uniká do atmosféry. Pouliční lampy s neprůhledným horním krytem sice nezáří všemi směry, ale přibližně 20 % světla se z nich zbytečně šíří do stran namísto na chodník.

   

  Kromě toho, že vede neefektivní osvětlení veřejné zeleně k nadměrnému světelnému znečištění, je i značně neekonomické. V řadě obcí se však již díky chytře řešeným úsporným svítidlům podařilo výrazně eliminovat zbytečné ztráty energie. Příkladem může být švédské univerzitní město Uppsala, kde byla opotřebovaná sodíková svítidla nahrazena moderním LED veřejným osvětlením. Jen díky tomuto jednoduchému kroku se městu podařilo snížit svoji spotřebu energie o 9 000 kW za rok.

  Jak vybrat svítidla pro úsporné osvětlení parků bez škodlivého světelného smogu

   

  Při výběru efektivní osvětlovací soustavy pro parky a další zelené plochy jsou rozhodujícími kritérii zejména vhodný tvar i výška daného svítidla a teplota barvy vyzařovaného světla.

  Základem je vhodný tvar svítidla

   

  Nejekonomičtější venkovní osvětlení se pozná podle toho, že vyzařuje veškeré světlo směrem dolů. Příkladem takového svítidla je Philips Quebec LED s neprůhledným horním krytem ve tvaru polokoule, který spolehlivě zabraňuje úniku světla směrem nahoru i do stran. Pokud se do daného prostoru nehodí moderně působící venkovní osvětlení, ale spíše klasičtější design, lze neúsporné výbojky nahradit například vhodně tvarovanými LED svítidly Philips z řady CristalCity nebo Metronomis LED Fluid.

  philips-navalcarnero

  Důležitá je i výška sloupu

   

  Sloup veřejného osvětlení by měl být umístěn co nejblíže pěší cestě a měřit kolem 3-4 metrů. Jen ze správné výšky totiž může svítidlo osvětlit požadovanou oblast dostatečně intenzivně a zároveň bez vzniku tmavých míst mezi jednotlivými sloupy.

  Roli hraje i teplota barev

   

  V ideálním případě by měly být městské parky nasvíceny světlem s teplotou barvy v rozmezí 3 600 – 3 700 Kelvinů. Studenému bílému světlu je totiž lepší se ve večerních hodinách vyhýbat, protože působí povzbudivě a mohlo by vést k problémům s usínáním.

  Řešení nabízí moderní LED technologie

   

  Úsporná LED svítidla jsou jednoznačně nejlepším řešením pro osvětlení parků a dalších veřejných prostranství. Nejen, že spotřebují až o 80 % méně energie než tradiční světelné zdroje, ale navíc je možné je rychle zapnout či vypnout. Mohou tak být snadno ovládána pohybovými senzory a osvětlovat méně frekventované pěší cesty jen v okamžiku, kdy se na nich nacházejí chodci. Tímto způsobem lze výrazně snížit spotřebu energie i rozsah světelného znečištění v okolí měst.