Právě navštěvujete webové stránky společnosti Philips lighting. K dispozici je lokalizovaná verze.
Návrhy

  Zkrášlování budov světelnou malbou

   

  Velké stavby jsou nezbytnou součástí estetiky moderních velkoměst a jejich osvětlení je pokaždé věnována velká pozornost. Ať už se jedná o mosty, mrakodrapy nebo jiné velkolepé struktury stvořené lidskou rukou, jedná se o dokonalou příležitost pro kreativní ozdobení této stavby pomocí světla.

  BNP


  Jsou však tyto rozměrné světelné struktury pouhým estetickým prvkem? Mohou mít také ryze praktickou funkci?
   

   

  Pokud žijete ve velkém městě, jistě si dokážete vybavit jeho noční panorama, které zdobí intenzivní červená světla na vrcholu každého mrakodrapu poskytující pilotům letadel představu o výšce jednotlivých budov.


  Tyto červené majáky, častokrát vybavené standardní žárovkou s vláknem, mívají velmi krátkou životnost. V rámci jejího prodlužování se v poslední době začínají klasické žárovky v těchto majácích vyměňovat za žárovky LED – avšak pouze proto, že dnešní LED již jsou dostatečně intenzivní.

  Vraťme se však k osvětlení, jehož aplikace je ryze estetická. Designér Carsten Nicolai před pár lety představil svůj projekt Alpha Pulse, při jehož tvorbě využil mrakodrap International Commerce Center v Hong Kongu jako malířské plátno. Cílem tohoto projektu bylo prozkoumat, jaký vliv má měnící se světlo na náladu a pocity kolemjdoucích osob.

  Nicolai do svého díla zakomponoval také hudební doprovod, který se měnil podle aktuálních světelných efektů. Dalším příkladem uměleckého využití světla je například instalace „Unnumbered Sparks“, která byla k vidění v průběhu března 2014 ve Vancouveru. Jedná se o unikátní sítě zavěšené mezi budovami, jejichž vzhled mohli lidé měnit pomoci aplikace pro chytré telefony.

  Současným trendem jsou zkrátka interaktivní světelné obrazce a není proto žádným překvapením, že mrakodrapy po celém světě začínají vypadat jako vize z hollywoodských sci-fi filmů.

  Sídlo společnosti A8 Music v čínském Shenzhenu ukazuje na interaktivních obrazovkách vizualizaci podle hudby, kterou uživatelé služby aktuálně poslouchají. Z monotónní budovy se tak najednou stává prostředek interakce mezi lidmi, kteří se nacházejí v okolí.

  Co se však interakce týče, doposud nejodvážnějším počinem je projekt BCP Affinity v hlavním městě Peru – v Limě.

  BNP

  BCP je zkratkou peruánské banky Banco del Crédito de Peru a projekt Affinity je výsledkem snahy o vytvoření působivé světelné instalace na fasádě jejího sídla.

   

  Zatímco první nápady počítaly s multimediálními obrazovkami, vítězným návrhem se nakonec stala interaktivní 3D instalace designérky Claudie Paz. Lidé mohou prostřednictvím panelu obsahujícího LED a multidotykové snímače vytvářet působivé světelné obrazce a zvukové efekty.

   

  Přesuňme se nyní na opačný konec světa a odmysleme si všemožná internetová API a mobilní aplikace. Podívejme se na Dračí most, kterým se mohou pyšnit v Da Nangu, čtvrtém největším městě Vietnamu.

   

  Tento most, který svou unikátní konstrukcí připomíná právě tělo draka, dotahuje k dokonalosti jeho spektakulární osvětlení, které zdůrazňuje dračí rysy a dělá z mostu ohnivý střed pozornosti celého města. Nejen díky němu se Da Nang v poslední době těší prudkému vzrůstu popularity ze strany turistů, kteří místním obyvatelům otevírají spoustu ekonomických příležitostí.

   

  Osvětlení nabízí mnoho možností pro kreativní dekoraci vysokých budov a jiných rozsáhlých staveb, a rozhodně neplatí, že by výsledek nutně znamenal divoké efekty nebo interakci mobilními telefony.

   

  Kterou budovu byste rádi přeměnili v plátno pro světelnou malbu? Jak byste takový projekt navrhli?

   

  Mohlo by se vám dále líbit…

   

  Osvětlení moderních veřejných prostor

   

  příspěvek od Sophie Valla

   

  Světlo pro každodenní městský život

   

  Prohlédněte si, jakým způsobem diody LED mění veřejné prostory